fbpx

KOUČING

Ako Vám viem ako kouč pomôcť a čo je koučing?

Poznáte to, keď sa v niektorých problémoch „motáte“ako v začarovanom kruhu a neviete sa z nich dostať?

Alebo chcete dosiahnuť svoje ciele, ale neviete ako sa „rozhýbať„?

To sú situácie kedy Vám vie koučing naozaj účinne pomôcť nájsť si riešenia týchto problémov a dosiahnuť svoje ciele.

Okrem toho koučing Vám pomôže lepšie si uvedomiť veci o sebe a svojom živote a pohnúť sa ďalej. Objaviť si to svoje „ako na to“ a vytvárať si zmysluplný, napĺňajúci a šťastný život.

Pri koučovaní sa zameriavam na to, aby Ste tieto hlbšie uvedomenia využili a prepojili s dosahovaním pracovných aj osobných  cieľov. Napr. pri nájdení si svojho poslania, pri rozbiehaní vlastného biznisu, nahradení vystresovaného života za pokojný a uspokojujúci, vybudovaní work-life balance, v napredovaní v pracovnej oblasti …

Pomocou koučingu viete prísť na úplne iný pohľad na svoju situáciu. Viete objaviť to riešenie, lebo vymeníte  „pobyt v krajine problémov“ za „pobyt v krajine riešení (viac o tom nižšie v otázkach a odpovediach).

Kvalitný koučing je unikátny aj tým, že Vám umožní objaviť a vybudovať sebadôveru a posilňuje Vás. A to si odnesiete so sebou aj do ďalšieho života. Priame rady takúto schopnosť nemajú a často ani nie sú pre konkrétneho človeka to čo potrebuje. Preto aj sám pravidelne využívam služby kolegov koučov.

„Budem rád Vaším sprievodcom pri uskutočňovaní životných zmien, dosahovaní cieľov a posúvaní sa v živote ďalej.“

Tu som spísal najčastejšie kladené otázky a odpovede ohľadom môjho koučovania:

Odpovede na často kladené otázky ku koučingu:

Koučing prebieha v podstate ako rozhovor. Niekedy je možné využiť aj pomôcky ktoré, lepšie pomôžu pozrieť sa na situáciu z nového uhlu alebo ľahšie umožňujú nájsť nové riešenie.

Ak Vás to nebude vyrušovať, môžte si počas koučingu robiť poznámky na papier. Má to dve funkcie. Tá hlavná je, aby Ste tie dôležité veci na ktoré prídete, nezabudli. A tá druhá, že pri písaní rukou sa aktivujú určité centrá v mozgu, ktoré pomôžu nielen si to lepšie zapamätať, ale aj lepšie si ujasniť myšlienky, ktoré si zapisujete.

Koučovanie prebieha buď ako video rozhovor cez Zoom, Skype, Messenger, alebo Hangouts, osobne v mojej domácej kancelárii v Pustých Úľanoch alebo je možnosť stretnúť sa osobne v Senci pri káve, prípadne pri vhodnom počasí ísť niekde v okolí na "koučovaciu prechádzku."

Tu sa môžete objednať na koučing a vybrať si voľný termín cez môj rezervačný systém.

Albert Einstein je známy aj týmto výrokom: „ Nemôžme vyriešiť naše problémy takým spôsobom rozmýšľania, akým sme ich vytvorili.“ Inak povedané aj - „Problém sa nedá vyriešiť z úrovne kde vznikol.“

Často nie je ľahké sa nám samým dostať z „roviny problémov“ do „roviny riešení“. Hlavne ak sa v tom probléme už dlho vŕtame. Aj keď tomu často neveríme, máme to riešenie „schované“ v sebe, alebo aspoň máme všetko potrebné, aby sme ho našli. Niekedy ale potrebujeme niekoho, kto nám pomôže sa na tú rovinu riešení dostať a tam už to svoje riešenie uvidíme.

Inšpiratívne otázky, proces zameraný na uvedomenia a tvorbu riešenia, dôvera medzi koučom a klientom, podpora a posiľnovanie sebadôvery klienta a všetky ostatné prvky koučingu nielen umožňujú, aby Ste si to riešenie, ktoré vám tak dlho unikalo, vedeli nájsť ale podporujú aj Váš osobný rozvoj a schopnosť lepšie zvládať také situácie v budúcnosti.

Koučing je veľmi účinný nástroj pri nasledovnom:

 • nájdenie riešenia svojej situácie,
 • ujasnenie si krokov k dosiahnutiu cieľa,
 • získanie väčšieho uvedomenia ohľadom seba alebo konkrétnej záležitosti,
 • zvýšenie sebavedomia,
 • rýchlejšie dosiahnutie cieľa,
 • zvýšenie efektivity a výkonu,
 • podpora osobnostného rastu,
 • zlepšenie konkrétnych schopností,
 • podpora pri robení zmien a zavedení nových zvykov,
 • ujasnenie si svojich cieľov,
 • objavenie vnútornej sily a sebadôvery do budúcnosti,
 • a koučing už zo svojej podstaty prináša aj väčšiu zodpovednosť(accountability) pri robení konkrétnych krokov...

Ak sa chcete popýtať ako by som Vám vedel pomôcť s Vašou konkrétnou situáciou, prípadne zistiť ako prebieha u mňa koučing, tu sa môžete objednať na 30 minútovú bezplatnú konzultáciu.

  Hľadanie riešenia – napríklad:  
 • Ako nájsť prácu, ktorá by ma vnútorne uspokojovala?
 • Trávim veľa času v práci a mám ho málo na rodinu a hobby. Ako mať work-life balance?
 • Chcem začať fungovať na voľnej nohe ale neviem sa k tomu odhodlať.
 • Mám problémy so vzťahmi na pracovisku a neviem čo s tým.
 • Cítim sa v živote nešťastný/á a bez naplnenia. Čo s tým?
 • Neviem ako predať svoje schopnosti.
 • Neviem čo sú moje talenty a na čom mám postaviť svoje živobytie.
 • Väčšinu času strávim na meetingoch a rôznymi neproduktívnymi aktivitami. Ako z toho von? ...
Dosiahnutie cieľa – napríklad:
 • Chcem zmeniť profesiu.
 • Potrebujem zvýšiť efektivitu v práci.
 • Chcem dosiahnuť väčšiu finančnú nezávislosť.
 • Môj cieľ je popracovať na kariérnom postupe.
 • Moja nízka sebadôvera mi veľmi negatívne ovplyvňuje život. Ako si ju vybudovať?
 • Chcem si jasne stanoviť svoje pravidlá fungovanie ako freelancer, aby mi to negatívne neovplyvňovalo súkromný život.
 • Potrebujem si ujasniť kto je moja cieľová skupina, aby som vedel lepšie zacieliť svoj marketing a následne zvýšil tržby...
Ciele aj riešenia môžu byť samozrejme z rôznych oblastí, uviedol som len niektoré situácie súvisiace hlavne s pracovnou oblasťou.    
Štandardný koučovací rozhovor trvá hodinu. V prípade potreby, záujmu a voľného časového priestoru na oboch stranách je ho možné predĺžiť. Brief coaching je veľmi efektívny prístup koučovania zameraný na riešenie a klienti bývajú prekvapený koľko sa toho dá za hodinu stihnúť.

Verím vo fungovanie koučingu, aj samotnej metódy BRIEF coaching zameranej na riešenie a tiež v svoje schopnosti ako kouča. Preto poskytujem garanciu. V prípade, ak prvé koučovacie stretnutie nebudete považovať za prínosné, tak vám peniaze za koučing vrátim.

Či to stojí za to: Ku koučovi sa ide väčšinou s dôležitým cieľom, ktorý chce človek dosiahnuť alebo s problémom, ktorého vyriešenie by malo podstatný vplyv na kvalitu života. Takže je tam veľký predpoklad, že to za to naozaj stojí.

Cena za jedno koučovacie stretnutie objednané jednotlivo je 95 EUR .

V prípade väčšieho cieľa alebo realizovaní väčšej zmeny odporúčam (výhodný aj cenovo aj ako motivácia pre seba samého, že to myslíte vážne a chcete vytrvať) balíček 5 resp. 9 sedení v hodnote 420 EUR resp. 690 EUR. V prípade nevyčerpania hodín je možné požiadať o vrátenie časti peňazí (využité hodiny sa započítajú štandardnou sadzbou 95 EUR a zvyšok sa vráti).

Používam hlavne techniky BRIEF coachingu. Je to metóda koučingu zameraná na riešenie a je veľmi efektívna.

Na nájdenie cesty k riešeniu niekedy stačí už len jedno stretnutie. Niekedy môže byť potrebné aj niekoľko stretnutí.

Dôležité je aj či hľadáte len ako sa "naštartovať" v niečom alebo by ste radšej chceli "sprievodcu" počas svojej zmeny alebo pri dosahovaní cieľov.

Pri dosahovaní dlhodobých cieľov alebo permanentnej práce na sebe, trvanie koučovacieho vzťahu a frekvencia stretnutí závisí úplne od potrieb a požiadaviek klienta. Frekvencia môže byť napr. jedno sedenie za mesiac alebo podľa potreby.

Úplne naisto to vedieť nebudete, kým to neskúsite. Vodítka pre to, či som pre vás vhodný, vám môže poskytnúť aj tento blog, z ktorého môžete vidieť moje skúsenosti, môj príbeh a môj prístup. A ponúkam Vám aj polhodinovú bezplatnú online konzultáciu, kde sa viete spýtať čo potrebujete a vieme začať s koučingom, takže budete mať "ochutnávku", aby Ste sa vedeli lepšie rozhodnúť.

Používam prioritne techniky a postupy Brief Coachingu, čo je koučing zameraný na riešenie. Som žiakom Kláry Giertlovej, priekopníčky koučovania na Slovensku, ktorá je lektorkou Brief Coaching tréningových programov Švajčiarskeho inštitútu Solution Surfers.

Som koučom certifikovaným Medzinárodnou federáciou koučov (ICF - International Coach Federation) a koučom certifikovaným Slovenskou asociáciou koučov.

V podstate všetky tie oblasti, ktoré riešim aj tu na blogu. Spadajú pod business coaching, life coaching a personal development coaching. Sú to hlavne tieto konkrétne záležitosti:
 • dosiahnutie cieľov v pracovnej oblasti,
 • zvýšenie efektívnosti a výkonnosti (nemanuálne činnosti),
 • nájdenie poslania a vnútorne napĺňajúcej práce,
 • zmena profesie,
 • work-life balance,
 • ako sa v živote pohnúť ďalej (v osobnom živote, v pracovnej ale aj duchovnej oblasti
 • zvýšenie sebahodnoty, sebadôvery, zodpovednosti...,
 • začatie podnikania,
 • prechod na „voľnú nohu“ a celkovo freelanceri
 • kariérny plán, postup a rozvoj,
 • vzťahy na pracovisku alebo v biznise…

Viac o biznis koučingu nájdete na mojej osobnej web-stránke www.martinnovak.sk

Kouč pomôže nájsť klientovi vlastné, pre neho najvhodnejšie riešenie. Pri poradenstve je konzultant ten, ktorý dáva svoje rady klientovi, ako by mal vyriešiť svoj problém. Pri koučingu sa kouč hlavne pýta a pri poradenstve hlavne odpovedá. Každý druh služby má svoje opodstatnenie. Treba len vedieť, v akom prípade je ktorý vhodný.

Koučing je ideálny pri hľadaní riešení alebo dosahovaní cieľov, ktoré sa týkajú vás ako človeka (teda nie nejakých konkrétnych odborných znalostí, techník, predpisov…).

Príkladom môžu byť otázky typu: Čo chcem v živote dosiahnuť?, Ako zvýšiť svoju sebadôveru?, Aké je pre mňa ideálne povolanie?, Mám zostať v tomto zamestnaní alebo je čas na zmenu?, Ako mám byť viac efektívny?, Ako vyriešiť problém so šéfom? Koučing je zároveň aj o rozvoji potenciálu klienta.

Poradenstvo je vhodné pri získavaní informácii alebo odporúčaní ohľadom špecifického procesu, techniky, metódy. Na implementáciu SAP-u si najmete SAP konzultanta a na to ako podať žiadosť o fondy z EÚ si najmete poradenskú firmu, ktorá sa tým zaoberá. Alebo napr. už ste sa rozhodli, že chce začať podnikať a založiť firmu. Vyhľadáte teda právneho alebo daňového poradcu, aby vám pomohol so založením s.r.o.-čky a zabezpečením právnych povinností.

Áno, ponúkam aj mentoring. Mentoring je vlastne odovzdávanie skúseností v nejakej oblasti alebo nejakých konkrétnych schopností a skúseností. Nie je to ale štýlom ako v prípade poradenstva, keďže mentor je vlastne taký „sprievodca“, ktorý pomáha mentorovanému rýchlejšie sa učiť alebo vyvíjať v konkrétnej oblasti. Tiež sa pýta (aj keď v menšej miere ako kouč) ale najmä poskytuje svoje rady a odovzdáva skúsenosti. Mentoring poskytujem v týchto oblastiach:
 • Zmena profesie a začatie nanovo v úplne novej oblasti.
 • Zvyšovanie efektivity a výkonnosti v práci (nemanuálneho charakteru).
 • Prechod zo zamestnania na voľnú nohu a fungovanie ako freelancer.
Ak máte záujem o mentoring, odporúčam najskôr naozaj dobre vedieť čo chcete v živote, aké sú vaše ciele a smer, ktorým chcete ísť. Ak to ešte neviete, najlepšie to zistíte pri koučingu. Priame rady v tomto by vás mohli zaviesť na pre vás nevhodnú cestu.

Tomu kto nechce si nechce priznať, že zodpovednosť za svoj život má v svojich rukách. Niečo na štýl, ako keď ide pacient k lekárovi, aby ho vyliečil takým spôsobom, aby mu len dal nejakú zázračnú pilulku a on nech nemusí nič robiť ani meniť a môže pokračovať vo svojom doterajšom nezdravom štýle života. Ak aj budú v takom prípade nejaké výsledky, tak len dočasné.

Pri koučingu si človek potrebuje uvedomiť túto svoju zodpovednosť za svoj život. Kouč mu pomáha si nájsť pre neho najlepšie riešenia a dosiahnuť ciele, ale on za neho tie ciele nedosiahne.

Tu sa môžete objednať na koučing a vybrať si voľný termín cez môj rezervačný systém.

Ak sa potrebujete ešte viac popýtať ako by som Vám vedel pomôcť, prípadne zistiť ako prebieha u mňa koučing, tu sa môžete objednať na 30 minútovú bezplatnú konzultáciu.

Pár slov od klientov:

Beáta Stručková

Martin je skúsený kouč, s ktorým koučujem dlhodobo. Pôvodne, z hľadania riešenia na konkrétny problém, sa stalo koučovanie na hlbšie témy – o mne ako o človeku.

Vďaka nemu som prešla za posledné obdobie kus cesty a môžem povedať, že veľa vecí už teraz vnímam úplne ináč.

Je pre mňa príjemné vedieť, že nablízku je človek, ktorý bez hodnotenia, vnášania svojich rád a iba otázkami položenými so skutočným záujmom, mi umožňuje uvedomovať si to, čo je pre mňa dôležité. Cítim z neho hlboký rešpekt a skutočný záujem o mňa ako človeka, vďaka čomu sa cítim bezpečne a čo mi umožňuje spoznávať samu seba, meniť veci z hĺbky a vnášať do svojho života viac voľnosti.

Martin Petrík

Ivana Latiaková

Petra Slobodová Šmídová

Zuzana Németh

„Na začiatku som vôbec netušila, čo to ten koučing vlastne je… Už viem bolo to veľmi milé a príjemné sedenie s Martinom, kde ma plynule, pomocou otázok vovádzal do centra diania môjho problému. Otvorilo sa s jeho pomocou veľa tém a zároveň aj riešenia. Najlepšie na tom je, že som v podstate na to prišla sama, len som odpovedala na otázky. Je to úžasné a Martin je veľmi pokojný a empatický človek, ktorému som nemala problém sa otvoriť. Doporučujem každému a prajem veľa lásky“

Nadežda Miškaninová

Pred stretnutím s Martinom som presne nevedela ako koučing prebieha. Musím povedať, že naše stretnutie ma príjemne  prekvapilo. Martin aktívne počúval, reflektoval a vlastne ma doviedol k tomu, že som na moje a ním položené otázky odpovedala sama. Na konci, ale i priebežne zhrnul, čo som vlastne povedala a ako ma pochopil. Veľmi vnímavo reagoval na moje najslabšie miesta. Dodal mi odvahu, že to čo robím, ma posúva správnym smerom. Naše stretnutie mi dodalo energiu, aby som v tom zotrvala. Vrele odporúčam.  Naďa

Dana Barčiaková

„Niekedy je ťažké vyznať sa sám v sebe a v čase dôležitého rozhodovania je dobré, ak človek môže verbalizovať pred niekym svoje myšlienky. Martin mi cez koučing pomohol upratať si v mojom vnútri, porozumieť sebe samej a vyriešiť si pre mňa náročné rozhodnutia. Je skvelý poslucháč, vie zachytiť to podstatné, drží sa témy a naviguje tak, aby sa človeku rozjasnilo. Ak budem v budúcnosti riešiť pre mňa ťažké veci, určite ho opäť oslovím.“

Anna L.

Martin mi pomohol stanoviť si priority v mojom pracovnom živote, vďaka nemu som sa naučila ako zvládať stresové situácie a ako veriť svojim rozhodnutiam. Ako coach bol trpezlivý, a aj keď som často odchádzala od témy, vždy ma správne usmernil. Vrelo odporúčam.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner