fbpx

„Chcem sa v živote pohnúť ďalej!“ Čo funguje najlepšie?

0

Samozrejme, že ak sa chceme v živote posúvať a rozvíjať, chceme mať lepší život, tak potrebujeme na sebe pracovať. Ono to ale nie je úplne jednoduché. Hlavne ak roky prešľapujeme v nepríjemných situáciách a nevieme ako z toho von. Kde začať a kde nabrať na to silu?

Pre mňa overená a jednoznačná odpoveď je životný koučing (life-coaching). Pre niekoho je to možno kontroverzné tvrdenie. Takže predtým ako prejdem k tomu, prečo je koučing najlepšia vec, ak sa chcete v živote pohnúť ďalej a ako to funguje, tak najskôr k tomu prečo „kontroverzné“.

Prečo kontroverzné?

Musím priznať, že niekedy by som aj sám najradšej slovo koučing nahradil nejakým iným slovom.

V prvom rade preto, lebo môže byť mätúce. Veľa ľudí si pod tým predstaví niečo na štýl športového trénera.

A potom aj preto, že toto slovo majú niektorí spojené skôr s negatívnou predstavou „niekoho kto mi ide radiť ako mám žiť alebo čo mám robiť“. A pritom je to presne opačne.

Ani neviem kde to vlastne vzniklo. Či v korporátnej sfére ako niečo čo bolo „nakázané zhora“ alebo je to možno z amerických filmov :-).

A tiež preto, lebo je v súčasnosti o koučingu všade počuť, kdekto je kouč, až môže byť človek z toho presýtený. A pritom tých koučov, čo sa tomu profesionálne venujú, vôbec nie je veľa.

Ale je zaujímavé, že takmer vždy keď som sa rozprával s niekym, kto mal opatrný až negatívny názor na koučing, títo ľudia nemali až na jeden/dva prípady reálnu skúsenosť s koučingom.

A na druhej strane takmer všetci ľudia čo mali skúsenosť s koučingom, sa pohybovali od „bolo mi to užitočné“, cez „bol som veľmi spokojný“ až po „zmenilo mi to život“.

Prečo je ale koučing tá najlepšia vec na posun v živote ďalej?

Lebo dobré rady do života nefungujú. Nemyslím tým rady typu ako vyplniť daňové priznanie alebo ako sa začať učiť hrať na husliach. Tam si treba nájsť zodpovedajúceho špecialistu.

Ale rady typu: Ako mám žiť? Ako si mám vyriešiť svoju situáciu? Čomu sa mám v živote venovať? Ako konkrétne žiť tak, aby som bol spokojný a šťastný?

Najväčší odborník na svoj život je každý sám!

Ja som už dostal vo svojom živote veľa dobre mienených rád ako mám žiť a čo mám robiť. Ale skoro vždy sa vo mne pritom niečo búri. Väčšinou to na mňa vôbec nesedelo. Alebo keď sa mi to najprv aj pozdávalo a skúsil som to, tak to proste nebolo nič pre mňa.

A niekedy sú tie rady naozaj dobré, len sú dané v nevhodnom životnom období alebo v nevhodnej forme. Niektorá rada bude užitočná, ak by ju človek dostal o päť rokov, lebo zatiaľ na ňu nedorástol. Alebo bola vhodná pred 3 rokmi a teraz je už prekonaná. Niektorá sa naňho nebude hodiť nikdy, lebo to má proste inak ako človek, ktorý mu ju dáva.

Možno je to aj preto, že máme v sebe „zakódované“, že sme prišli na túto zem zvládnuť určité lekcie a niečo sa naučiť. A keby nám niekto všetko dal ako na podnose, tak by sme vo vnútri cítili, že to pre nás nemá zmysel.

A určite je to aj preto, čo je mnohými štúdiami overená skutočnosť, že keď si človek niečo vymyslí sám, tak je oveľa pravdepodobnejšie, že to zrealizuje, ako keď mu to poradí niekto druhý.

Prečo ale teda potrebujem kouča, keď na svoj život som najväčší odborník ja sám?

Preto lebo každý máme svoj zabehaný spôsob myslenia. Stále na svoje situácie pozeráme tým istým spôsobom. Bežným dôsledkom nášho myslenia je zacyklenie sa. Pohybovanie sa ako keby v začarovanom kruhu, z ktorého nevieme ako sa dostať von.

Známy Einsteinov výrok to vystihuje: „Nemôžme vyriešiť naše problémy takým spôsobom rozmýšľania, akým sme ich vytvorili.“

Kľúčom teda je zmena myslenia, zmena perspektívy.

Prečo práve veľmi úspešní majú veľmi často svojho kouča? Povedali by ste si, však oni to už nepotrebujú. Preto lebo vedia, že každý človek má svoje „slepé miesta“ a svoj zabehaný spôsob myslenia a uhol pohľadu.

Kouč mu svojimi otázkami pomáha pozrieť sa na situácie z iného pohľadu a získať nové uvedomenie o sebe a svojich situáciách. Podnecuje ho preskúmať svoje východiská, presvedčenia a postoje. A to mu potom pomáha sa pohnúť v danej situácii alebo celkovo v živote ďalej.

Takto si človek vie lepšie zvládnuť výzvy, s ktorými sa v živote potýka a posúva sa v živote dopredu. Inak povedané: „stáva sa lepšou verziou seba samého„.

Ale koučing vôbec nie je len o správnych otázkach. Rovnako dôležité je aj vytvorenie prostredia, v ktorom môžu tieto uvedomenia a „zázračné“ riešenia vznikať. Je to tiež o hlbokom počúvaní, o dôvere s klientom, o partnerstve pri vytváraní procesu a mnohých ďalších veciach. A len v prepojení všetkých týchto vecí vzniká ten najväčší a najlepší prínos pre klienta.

Ako konkrétne mi vie koučing pomôcť pohnúť sa ďalej a vyriešiť si svoju situáciu?

Jeden príklad ako môže koučing fungovať:

Stále sa len stresujete a naháňate. Ustavične od vás niekto niečo chce a zo všadiaľ na vás „pozerajú“ len samé povinnosti. A neviete ako z toho von. Už nechcete takto fungovať ďalej.

Objednáte sa na koučing. Počas koučovacieho rozhovoru ste získali na vec nový pohľad a všimli ste si veci, ktoré ste si predtým neuvedomovali. Už vidíte cestu ako von z tohto kolobehu. Ako von z tohto životného štýlu, ktorým už ďalej žiť nechcete. Rozhodli ste sa, ako sa chcete začať meniť a čo v živote chcete meniť, aby sa vám život začal meniť k lepšiemu a bol viac podľa vašich predstáv.

Uvedomenie

Zároveň ste si počas koučingu uvedomili, že to má hlbšie korene. Že tu nejde len o to, ako si zorganizovať lepšie čas. Že to, čo vám chýba, je väčšia sebadôvera a sebahodnota. Že potrebujete dať seba na prvé miesto po tých dlhých rokoch, kedy ste len plnili požiadavky všetkých okolo seba a snažili ste sa byť taký/á, aby ste sa druhým zapáčili.

Uvedomili Ste si, že niekedy je dôležité najprv zachrániť seba, aby ste mohli pomáhať ostatným. Je to vlastne pre vás taká životná lekcia a v živote sa vám to odrazilo v tom vystresovanom a unaháňanom životnom štýle.

Je veľmi oslobodzujúci pocit zažiť takéto uvedomenie, o čom to naozaj je, a že existuje cesta ako vyriešiť problém, v ktorom sa už toľko „topíte“. A zároveň je veľmi povzbudzujúce zistiť, že ste si toto riešenie našli sami. Tá situácia je síce pred Vami a čaká kedy sa do nej pustíte, ale už máte pocit, že to zvládnete a viete kde začať.

Toto bol len jeden taký príklad, ako vie koučing fungovať. Riešenie ako von z takej situácie je pre každého individuálne, ktoré si naozaj dokáže nájsť najlepšie len on sám.

Kouč ako partner na vašej ceste

Aj keď téma vystresovaného života a work-life balance je jedna z najčastejších tém, s ktorými sa pri koučovaní stretávam, je koučing vhodný na veľmi široké spektrum tém. A nemusí ísť len o pomoc pri riešení pracovných alebo životných situácii ale napr. aj o pomoc pri dosahovaní cieľov.

Niekedy stačí len získanie uvedomenia alebo zmena postoja, aby sa vám život začal meniť a niekedy treba začať robiť konkrétne kroky. S podporou pri napredovaní a sledovaní pokroku, vie koučing tiež pomôcť. Na ďalších stretnutiach môžete s koučom pokračovať na Vašej ceste a hlavne viete s jeho podporou napredovať stále ďalej.

Počas tejto „cesty“ vyskytnú nové prekážky alebo čiastkové neúspechy. No koučovací proces veľmi napomáha tomu, aby človek nespadol znovu na začiatok, ale sa len“otriasol“ a napredoval ďalej.

Pre koho je koučing vhodný

Podľa mňa pre každého, kto je rozhodnutý, že chce riešiť výzvy, ktorým čelí v živote.

Pre každého kto sa chce posunúť v živote ďalej, kto chce niečo v svojom živote zlepšiť a chce sa rozvíjať.

Nie je pre tých, kto chcú zázračné riešenie alebo pilulku, ktorá všetko vyrieši za nich. Len aby im bolo dobre a nemuseli nič v živote meniť, aj keď cítia, že spôsob akým žijú nie je to pravé.

Úprimne Vám odporúčam aby Ste si našli kouča. Budem rád, keď to budem ja 🙂 Aak by to mal byť hocijaký iný kouč, tak budem rád, že mal tento článok zmysel a povzbudzujem Vás k tomu, aby Ste to aspoň vyskúšali.

Ak by Ste chceli vedieť o koučingu viac, ako to chodí a čo od koučovania so mnou očakávať, tak som pripravil najčastejšie kladené otázky.

Ak by Ste sa chceli niečo spýtať alebo rovno objednať na koučovanie, môžete využiť kontaktný formulár v sekcii kontakt.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner