fbpx

Môžeme mať všetko naraz?

0

Príjem + W/L balance + uspokojujúca práca

Na facebooku som videl taký interaktívny obrázok, kde boli tri prepínače:

  • vysoká mzda
  • work-life balance
  • uskokojujúca práca

Vždy mohli byť zapnuté len dva z nich. Akonáhle chcel človek zapnúť aj ten tretí, jeden z tých ostatných dvoch sa mu vypol.

Aj keď poznám pár ľudí, čo majú toto všetko naraz, naozaj pre veľkú väčšiu ľudí to platí. Keď chcete mať napr. vysokú mzdu a uspokojujúcu prácu, tak je to na úkor work-life balance a zasa uspokojujúca práca + work-life balance je častokrát spojená s menším príjmom.

Nerobil som si nejaký rozsiahly prieskum, že to platí univerzálne, ale ak má niekto naraz všetko – veľa peňazí, W/L balance aj uspokojujúcu prácu, tak väčšinou v skoršom období života niečo z toho obetoval a teraz si užíva plody tejto „obete“. Napr niekoľko rokov od rána do noci budoval svoj biznis na úkor voľného času a všetok príjem znova investoval do firmy.

Samozrejme výhodu majú tí, ktorých napĺňa práca v oblastiach, kde je ľahšie mať vyšší príjem. Napr. ľudia v IT, piloti, právnici majú výhodu oproti tým čo chcú opatrovať ľudí alebo sa starať o kvetinky. Ale v tých profesiách môže byť zasa ťažšie zariadiť si work-life balance.

V živote to funguje inak

Mám ale k tomu jednu veľkú výhradu! V živote to nefunguje tak, že niečo buď úplne máme alebo nemáme.

Príjem môžeme mať aj keď nie úplne vysoký, tak celkom „rozumný“. Aj work-life balance a uspokojenie z práce môže byť na stupnici od 0 po 100 úplne hocikde.

A navyše aj hodnotenie „na akej úrovni niečo je“, napr. čo to je vysoký príjem je úplne individuálne. Pre niekoho nízka mzda je pre druhého vysoká. Pritom vysoký príjem ani nie je zárukou, že budeme šťastní.

Čo naozaj hľadáme?

Takže vôbec nejde o to či môžeme mať všetko naraz. Vôbec tým nechcem povedať, že nemáme chcieť dostatočne vysoký príjem. Len, že máme byť k sebe úprimný, čo naozaj hľadáme a potrebujeme a čo nám tieto potreby pomôže naplniť.

A čo hľadáme a potrebujeme?

Ľudia hľadajú šťastie, vnútornú spokojnosť a pocit jednoty a majú potrebu rozvíjať sa, byť pre druhých užitoční, dávať a príjmať lásku.

Ako teda na to?

Otázku je skôr vhodnejšie položiť: Ako si „nastaviť“ tieto tri aspekty tak, aby som našiel čo naozaj hľadám a naplnil svoje vnútorné potreby?

Odpoveď je na to ale oveľa zložitejšia, keďže je to tak individuálne, že je až ťažké k tomu niečo napísať. Dosť to závisí aj od životného obdobia. Ak je niekto po škole a bez detí, môže viac uprednostniť príjem pred W/L balance. Keď prídu deti, tak to môže byť opačne. A niekto komu už deti vyrástli môže dať najväčšiu prioritu naplneniu z práce napr. na úkor príjmu.

Ak potrebujete v tomto pomoc odporúčam objednať sa na Koučing.

Ak hľadáte inšpiráciu tak podrobne sa týmto „3 aspektom“ venujem v článkoch na tomto blogu.

O tom ako zistiť čo ma napĺňa a je mojím poslaním som písal v niekoľkých článkoch. Napr. v článku Ako konečne nájsť svoje POSLANIE – a tým získať zlatý kľúč k vnútornej spokojnosti?

O work-life balance som písal v článku Work-life balance úplne inak!  a tiež v minulom článku 3 cesty ako sa vymaniť z vystresovaného a unaháňaného života.

Priamo o tom ako zarábať je tento blog skôr okrajovo. Píšem skôr o tom ako byť efektívny, čo nám potom vie pomôcť maximalizovať príjem na jednotku času. Odporúčam článok – Ako som si vytvoril voľný čas – moja cesta k hyperproduktivite.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner