fbpx

3 cesty ako sa vymaniť z vystresovaného a unaháňaného života

0

Práca na plný úväzok, k tomu deti, upratovanie, pranie, varenie, …

  • nič riadne nestíham, už som z toho unavená,
  • v práci je to stále len stres, veľa práce a tesné stíhanie termínov,
  • doma to pokračuje, všetko sa rýchlo rozhádže a zašpiní a dokola len upratovať, prať a variť…,
  • deti sú často choré a treba riešiť čo s nimi, keďže si nemôžem toľko dovoliť meškať z práce,
  • s manželom si nájdeme na seba čas len chvíľu večer, ale to už sme obaja unavení a aj keď túto situáciu chápeme, vzťah tým trpí,
  • skoro žiadny voľný čas na seba, či už na cvičenie, záľuby alebo len obyčajné čítanie kníh,
  • taký ten čas zkľudniť sa, len si tak sadnúť a rozjímať, čo so životom, o tom sa mi ani len nezdá,
  • už aj deti chodia okolo mňa po špičkách, lebo stále len niečo robím a keď ma niekto vyruší tak „vrčím“,
  • ešte aj tie víkendy, sobotu doháňam čo som cez týždeň nestihla a aj keď je to v nedeľu lepšie, tak väčšinou sme na návštevách u rodiny alebo kamarátov a na výletoch, takže zasa nemám čas len pre seba,
  • a najhoršie je, že z toho nevidím východisko.

Ako príklad som zobral celkom bežnú súčasnú ženu. Keďže ženy sa väčšinou viac starajú o deti, domácnosť a popritom chodia aj do práce, tak lepšie vidieť ako to v súčasnosti chodí a čo prináša stráviť v takom štýle desiatky rokov svojho aktívneho veku. Ale je aj veľa mužov, ktorí sa v živote naháňajú a nič nestíhajú…

Našli ste sa v niektorých z týchto bodov?

Málokomu by taký stav vyhovoval. Nie to si ešte predstaviť, že tak budem fungovať do dôchodku. Samozrejme sa to po vyrastení detí zlepší, ale aj tak tá predstava neustáleho stresu a naháňania sa nie je nijako príjemná.

To, ako je to časté mi potvrdzuje aj to, že ide o najčastejšiu tému, ktorú  klienti riešia so mnou pri koučovaní.

Ako z toho von – TRI CESTY

1. Zjednodušenie života

Je to naozaj fungujúca cesta ako von zo súčasného „nestíhacieho“ spôsobu života. Preto je aj v súčasnosti minimalizmus a podobné koncepty ako napr. „simple living“, taký populárny.

Prináša samozrejme so sebou aj nejaké obete. To o čo človek príde, je ale v porovnaní s tým čo získa zanedbateľné.

Sám som sa vydal túto cestu, aj keď nie je pre mňa ľahká, keďže odkedy si pamätám, mal som tendenciu spontánne nakupovať a skúšať stále niečo nové. A hlavne minimalizmus s deťmi sa ľahšie povie ako zrealizuje :-).

Tento prístup funguje nielen na úrovni materiálnych vecí, ale aj v digitálnej oblasti (počítače, mobily, sociálne siete…) a tiež na úrovni aktivít a procesov.

Ak vás to zaujalo stačí si zadať do googlu minimalizmus, minimalism alebo simple living (v angličtine je toho oveľa viac) a začať objavovať tento svet.

2. Menej času v práci

Tu prichádzajú do úvahy ešte dve alternatívy:

A: Ak ste zamestnanec, tak riešením môže skrátený pracovný úväzok. Vôbec netvrdím, že všade je to možné a že to vždy stojí to za tie iné nevýhody, čo sú s tým spojené, ale je to reálna možnosť a poznám viacero ľudí, ktorí tak úspešne fungujú. Tu je zaujímavé si položiť a hľadať riešenie na otázky:

  • Ako si to vybaviť v súčasnom zamestnaní alebo ako nájsť zamestnanie, kde budem môcť robiť na skrátený úväzok?
  • Ako zariadiť, aby to malo čo najmenší negatívny vplyv na výšku príjmu?

B: Ak podnikáte alebo ste na voľnej nohe, tak si sám obmedziť pracovnú dobu. Nemyslím tým len, že začať pracovať menej rovnakým spôsobom ako doteraz (aj keď aj to môže fungovať pri dostatočne vysokých príjmoch). Myslím tým fungovať inak, efektívnejšie, robiť to čo má najväčší prínos a zmysel. Sám som úspešne na tejto ceste a písal som o tom v článku: Ako som si vytvoril voľný čas – moja cesta k hyperproduktivite.

3. Vedomý život

Všimli ste si, že keď cítite pokoj a ste v pohode, tak aj vaše deti sú akoby pokojnejšie? Viac počúvajú a netreba ich toľko naháňať, aby sa išli prezliecť a upratať si? Aj celkovo problémy sa riešia akosi ľahšie a rýchlejšie a komunikácia s ľuďmi prebieha tiež oveľa lepšie.

vedomy zivot, meditacia, mindfullness

Nejdem teraz kvôli stručnosti článku zachádzať do toho prečo je to tak. Skôr napíšem o čom je táto cesta.

Podstatou je vedomejšie prežívanie každodenných činností. Inak povedané, také to väčšie žitie v prítomnosti. Bežne sa skoro po celý deň buď trápime minulosťou alebo sa stresujeme čo bude v budúcnosti. Práve toto „divadlo“ v hlave nám spôsobuje ten stres, úzkosť a iné negatívne pocity omnoho viac ako len samotná skutočnosť, že toho máme veľa stihnúť.

Základ je teda, že sa snažíme nenechať svoju myseľ blúdiť počas dňa pri každodenných aktivitách (a hlavne nezapadnúť do špirály negatívnych myšlienok) ale sústredíme sa na to, čo práve robíme. Súčasťou tejto cesty môžu byť aktivity ako meditácia, dychové cvičenia, cvičenie jógy, tai-chi, chi-kungu…

Moja skúsenosť

Aj keď nie som „celkom bežná súčasná žena“ :-), pred niekoľkými rokmi som žil unaháňaný a vystresovaný život.

Keď už toho bolo veľa, začal som hľadať „ako z toho von“. Objavil som tieto tri cesty. Vydal som sa a stále idem po každej z týchto ciest. Vyhovuje mi to a príde mi to ani keby sa navzájom dopĺňali a pôsobili synergicky.

Presvedčil som sa, že všetky tieto cesty svojim spôsobom fungujú a vidím ich reálne výsledky na svojom živote. Keby som mal zhrnúť výsledky:

  • Vylúčením niektorých činností zo života, ktoré neboli podstatné, som získal viac voľného času a lepšie sa viem sústrediť práve na to podstatné.
  • Menej času trávim činnosťami, ktoré ma nebavia, ale treba ich robiť.
  • Práci venujem menej času bez veľkého vplyvu na príjmy.
  • Cítim sa šťastnejší a vnútorne spokojnejší a viac sa viem tešiť aj z bežných vecí a chvíľ. Tie som si predtým ani riadne neuvedomoval, keďže som bol stále „v hlave“.

Viac o mojej ceste som písal v článku – Ako sa môže stať zo života zoznam povinností – môj príbeh

Ako začať

Ísť po týchto cestách, kým sa nestanú zvykom a hlavne vôbec začať, vôbec nie je ľahké. Keď si však položíte otázku, „Čo ma v živote význam a na čo sa oplatí vynaložiť námahu?“, tak takáto práca na sebe a vytváranie si svojho ideálneho života tam určite bude.

A ako sa do toho pustiť, keď už som sa rozhodol/la, že idem do toho?

Treba začať s jednou oblasťou a postupne po malých krokoch. Inak skončíte skôr ako začnete. Buď vás paralyzuje strach z veľkej úlohy alebo sa po prvom neúspechu na to vykašlete (viac o tom v článku Dosahovanie cieľov – toto funguje nielen v práci).

Ak neviete ako začať tak odporúčam nájsť si tú svoju najvhodnejšiu cestu a riešenie prostredníctvom koučingu. Ja sám koučujem technikami BRIEF coachingu, čo je koučing zameraný na riešenie (solution-focused coaching).

Tento koučing zmení vašu perspektívu a uvažovanie z „roviny problémov“ (to je ten vystresovaný život, ktorý nechcete) do „roviny riešení“ (to je tam kde uvidíte, aká je tá moja najvhodnejšia cesta z toho von) a preto je veľmi účinný a posiľňujúci.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner