fbpx

Ako konečne nájsť svoje POSLANIE – a tým získať zlatý kľúč k vnútornej spokojnosti?

0

V tomto článku píšem o tom ako si nájsť svoje poslanie. Ide o pokračovanie článku Prečo potrebujete hľadať svoje POSLANIE a ako to súvisí s Vášňou a Peniazmi?

Svoje poslanie si tu môžete objaviť pomocou niekoľkých cvičení a otázok.

Počas posledných rokov sa mi stalo vášňou zisťovať, čo nás ľudí robí v živote šťastnými a vnútorne spokojnými. Pri svojom vlastnom hľadaní som veľa toho vyskúšal a zistil čo funguje a čo je len slepá ulička. Nenájdete tu krátky zázračný test, ktorý vám na konci „vypľuje“ čo máte v živote robiť. Neverím na také zjednodušené riešenia, tak to proste nefunguje.

Zato sa (ak budete mať odvahu) vydáte na cestu do svojho vnútra, kde sa skrývajú naozajstné odpovede. Možno nie úplne priamočiare a jednoznačné, ale určite vás to obohatí a ukáže vám v smer kadiaľ ďalej.

Poďme teda začať:

V čom si dobrý a čo Ťa baví?

Budete potrebovať pero, papier a otvorenú myseľ. Na papieri si urobte dva stĺpce. Ľavý bude „V čom som dobrý?“ a pravý „Čo ma baví?“.

V čom som dobrý?

Čo mi ide dobre a ľahko? Na čo mám prirodzený talent? Do tohto stĺpca budete zapisovať všetko, čo vás v tejto súvislosti napadne. Ale zapíšte tu aj veci, ktoré vám možno nešli úplne ľahko, ale vypracovali ste sa a ste v tom naozaj dobrí.

Je dôležité, aby ste to v tejto fáze neanalyzovali. Proste hneď ako vám to napadne, to tam napíšte, aj keby to pripadalo uletené.

Napr. kľudne tam napíšte aj také veci ako hranie počítačových hier, ak štandardne vyhrávate nad svojimi kamarátmi. Alebo riešenie hlavolamov, pečenie koláčov, vymýšľanie aktivít pre deti, zjednodušovanie procesov, narábanie s číslami, vyjednávanie. Niekto môže byť výborný poslucháč, iný je dobrý v motivovaní kolegov atď, atď…

Pre tento účel dobrý nie je chápaný ako v škole niečo na úrovni 3-ky. Ale skôr naozaj dobrý alebo lepší ako povedzme 80% ostatných. Nechcel som použiť slovo úžasný, lebo veľa ľudí je k sebe príliš kritických a nedalo by tam nič.

Čo ma baví?

Podobný postup ako v predchádzajúcom prípade. Napíšte všetko čo vás napadne, že vás baví robiť. Kľudne to tam napíšte aj keď vám to príde hlúpe alebo detinské.

Kľudne tam napíšte aj veci, čo vám najskôr neprídu, že by mohli súvisieť s poslaním. Ako napr. rozhovory s kamarátmi pri kartách, rozprávanie príbehov, analyzovanie športových zápasov, hranie sa s malými deťmi…

Hľadáme vodítka

V ďalšej fáze ideme tieto veci analyzovať. Najprv si zvýraznite, ktoré činnosti sa nachádzajú v obidvoch stĺpcoch. Ak máte napr. v oboch hranie počítačových hier alebo rozprávanie sa s neznámymi ľuďmi, tak si to vyznačte.

Niektoré nemusia vyzerať úplne identicky, ale základ je tam rovnaký. Jeden príklad môže byť: baví ma riešiť rôzne hlavolamy a som dobrý v tom, ako nachádzam inovatívne riešenia pri programovaní. Spoločný prvok je tam nachádzanie logických riešení.

Alebo ak vám ide dobre komunikácia s ľudmi a v stĺpci „Čo ma baví“ máte – Rozhovory s kamarátmi pri pive, tak podstata pri oboch je komunikácia s ľuďmi.

Podceňujeme dôležitosť práve takýchto obyčajných vecí, ktoré nám môžu naznačovať dôležité vodítka k nášmu poslaniu.

Ak sa vám zdá, že máte málo prienikov medzi obidvoma stĺpcami, tak odporúčam aj len prejsť si činnosti v stĺpci „V čom som dobrý?“ a položiť si pri nich otázku, či ma to aj baví?

Potom si tieto činnosti, ktoré vás aj bavia aj ste v nich dobrý, vypíšte na čistý papier. Takže výsledkom je určitý zoznam činností alebo niekedy charakteristík, v ktorých ste dobrý a zároveň vás bavia. Už keď to vidíte takto napísané, tak môžete zažiť nejaký ten AHA moment.

Viete zároveň posúdiť, ako ste na tom aj čo sa týka súčasného povolania. Môže vás tiež napadnúť ktorým smerom sa vydať, ak Vás tá terajšia profesia neuspokojuje.

To ale nie je všetko, poďme ešte ďalej.

Osobný príbeh – ďalšia dimenzia

Teraz k tomu predchádzajúcemu pridáme ďalšiu dimenziu. Opäť si zoberte papier a v odrážkach si zapíšte akými náročnými životnými skúškami a skúsenosťami ste v živote prešli? A taktiež, ktoré veci vás trápia v súčasnosti, ale zatiaľ nie sú doriešené.

Nemyslím tým veci, ktoré sú krátkodobé a za chvíľu si na ne ani nespomeniete. Ale veci, ktoré vnímate naozaj ako dlhodobý problém. Buď ste v tom stále namočení a neviete ako z toho von alebo sú to dokola opakujúce sa veci.

Prečo je toto dôležité? Častokrát je naše životné poslanie schované práve za týmito ťažkosťami a problémami, s ktorými sa v živote potýkame.

Ako príklad pre lepšie pochopenie môžem uviesť ako som to mal ja:

  • Dva-krát zmena profesie a začatie úplne od nuly.
  • Hľadanie vnútorného zmyslu a uspokojenia z práce.
  • Riešenie ako sa vysporiadať s neistotou v podnikaní.
  • Vytvorenie si životnej rovnováhy – ako sa dobre uživiť a pritom mať čas aj na rodinu a svoje voľnočasové aktivity.
  • Odvaha urobiť zmenu, keď už to staré nefunguje.
  • Ako sa zamerať na to, čo je v živote dôležité, ako byť efektívny a eliminovať „balast“.

Tento môj príbeh ma doviedol aj k písaniu tohto blogu. A koučingom a mentoringom pomáham ľuďom práve v tých oblastiach, kde som si úspešne prešiel náročnými skúškami.

Ja sám veľmí rád čítam o príbehoch úspešných ľudí. Inšpiruje ma o a pomáha samému objavovať sa a rozvíjať. Napr. si všimnite aké zaujímavé príbehy majú napr. autori knižiek z oblasti osobného a duchovného rozvoja. Niekto sa sám „zázračne“ vylieči ako Brandon Bays alebo Joe Dispenza a potom svojimi metódami pomáhajú veľkému množstvu ľudí po celom svete, aby to tiež dokázali. Alebo niekto najprv pracuje 70 hodín týždenne, aby potom zistil, že niekedy je dosť aj „4-hodinový pracovný týždeň“ ako Tim Ferriss a inšpiruje tým milióny ľudí.

Pokračovať budeme inšpiratívnymi otázkami, ktoré nám ďalej prehĺbia poznanie o nás a našom poslaní. Aby toho ale naraz nebolo veľa, tak som celé toto „pátranie“ rozdelil na dve časti. Tu môžete nájsť druhú časť.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner