fbpx

Prečo každý potrebuje hľadať svoje POSLANIE a ako to súvisí s Vášňou a Peniazmi?

0

V istom období svojho života som si začal klásť otázku: „Prečo nie som naozaj vnútorne spokojný so životom? Čo je to, čo mi tu uniká?“. Však mám super vzťah s manželkou, zdravé krásne deti, work-life balance, kreatívnu prácu…

Priznávam, že mi vtedy už nejaký čas robilo vrásky na čele moje zdravie a často som sa cítil unavený. Ale postupne som pochopil, že práve tie zdravotné problémy mi vlastne poukazovali na podstatu problému.

Keď som sa pozrel do „vnútra“ zistil som, že som už necítil vo svojej práci uspokojenie ako kedysi. A hlavne som necítil taký ten vnútorný hlbší ZMYSEL. Myslím tým taký ten individuálny zmysel, ktorý prináša naplnenie a pocit, že „to je TO, prečo sem človek prišiel“.

Samozrejme nebolo to zistenie zo dňa na deň, ale dosť dlhý proces objavovania. Zistil a overil som si, že jedným z hlavných predpokladov, aby sa človek cítil šťastný, je žiť autenticky svoj vnútorný zmysel, svoje poslanie.

V tomto článku budem písať o tom čo je poslanie a prečo je vlastne také dôležité. A tiež ako súvisí s peniazmi, našimi vášňami a kedy ho máme hľadať.

Na tento článok nadväzuje dvojdielny článok s konkrétnymi postupmi a cvičeniami zameranými na objavenie svojho poslania.

Čo je teda naše POSLANIE?

Každý sme „dostali“ na niečo talenty. Tie nám len naznačujú naše poslanie. Alebo presnejšie povedané, tie využívame pri činnostiach, ktorými ho napĺňame.

Otázky, ktoré nás najlepšie poukazujú na naše poslanie sú:

❔ „Čo je to, čím pomáham druhým ľuďom a mám na ich život najväčší pozitívny dopad?“

„Čím prispievam k rozvoju našej spoločnosti a sveta a čo ma zároveň baví a napĺňa?“

Môže to byť napr.: pomáhať objaviť druhým ľudom ich cestu, svojím humorom obveseľovať ľudí, používať svoju zručnosť na vytváranie nových užitočných vecí, dar zrozumiteľne vysvetľovať zložité veci, umením prinášať radosť druhým, rozvíjať v deťoch ich talenty,…

Väčšinou sa teda nedá povedať, že životným poslaním je napr. aby som bol murár.

Skôr tie konkrétne talenty sa hodia pre nejaké povolanie a samotné POSLANIE je čím prispievam ľuďom a spoločnosti.

Ak je niekto veľmi zručný a rád niečo tou svojou zručnosťou vytvára a opravuje, tak jeho povolaním (profesiou, zamestnaním) môže byť murár, inštalatér, elektrikár, stolár… V každom z tých povolaní využije svoje talenty a taká práca ho baví a napĺňa.

To ale nemusí automaticky znamenať, že je v práci šťastný. Lebo napr. nemusí zarábať dosť peňazí alebo si nesedí so šéfom. To je ale o niečom inom. Z hľadiska druhu práce robí správne povolanie, aj keď možno na nesprávnom mieste. A možno sú práve financie alebo vzťahy dôležitá životná lekcia, ktorú potrebuje zvládnuť.

Poslanie sú teda skôr všeobecnejšie formulované činnosti alebo charakteristiky, ktoré človek vnáša do svojej práce.

Ak je napr. niekoho životné poslanie urovnávať konflikty alebo byť pre ľudí ten kto ich vypočuje a podporí, tak to bude robiť v hocijakom povolaní. A nielen v práci ale aj mimo nej.

Ak robíme prácu, ktorá je v súlade s naším poslaním, tak pri nej cítime NAPLNENIE. A naopak, keď takú prácu nerobíme, tak cítime vnútornú nespokojnosť.

Poslanie versus Peniaze

1. Tomu v nás, čo si žiada naplnenie, čo nás ťahá k určitej činnosti alebo povolaniu, je úplne jedno, či a koľko nám z toho ide peňazí.

Je samozrejme praktické a príjemné, keď práca, ktorou si zarábame, zároveň priamo súvisí s naším poslaním. Môžu byť ale aj prípady, keď to nie je úplne ľahké spojiť.

Zoberme si ako príklad začínajúceho spisovateľa. Cíti, že písanie románov je to, čo ho napĺňa a čím chce obohatiť tento svet. V tejto branži ale často trvá dlhé roky kým sa človek presadí. A to aj ak je výborný spisovateľ. Takže kým sa tak stane, potrebuje mať iný príjem. Možno si vie nájsť príbuzné povolanie, kde tiež vie uplatniť svoje talenty. Napr. ako copywrighter v reklamke alebo ako redaktor v novinách. A možno môže začať písať svoj vlastný blog. Kto môže vedieť, kde ho táto cesta zavedie?

Ak cítite, že je pre Vás dočasne vhodnejšia cesta oddeliť peniaze a poslanie, tak prečo nie? Ale pozor na zbytočné odkladanie na neurčito alebo na presvedčenia typu: „Týmto sa uživiť nedá“. Zarábať sa dá prakticky všetkým, len to chce kreativitu, odvahu a vytrvalosť.

2. Človek vie byť ľahšie úspešný a vyniknúť práve v tom, na čo má danosti a čo ho baví.

V takom prípade aj peniaze „potečú“ omnoho ľahšie. Keď je niekto v niečom naozaj dobrý, tak býva viac ocenený alebo si vie za to viac vypýtať.

Je tu ale háčik. V rámci profesie síce lepšie zarábajú tí šikovnejší, ale rozdiely (a častokrát aj veľké) sú medzi profesiami.

A tu býva práve dilema mnohých ľudí. Či radšej uprednostniť peniaze alebo „volanie srdca“. Múdrosť ľudí, ktorí už majú prakticky celý život za sebou vraví, že – ľutovať na konci života nebudeme, že sme zarobili málo peňazí…

Vôbec vám nechcem nahovoriť, že vykašlite sa na peniaze a choďte robiť to k čomu vás ťahá za almužnu.

Ja sám pokladám peniaze za dôležité. Skôr mám názor, že keď idete s odvahou a kreativitou za svojím poslaním, tak peniaze prídu.

Netreba samozrejme lietať len hlavou v oblakoch, ale byť zároveň aj finančne gramotný a vedieť sa predať. A ak vám to samým nejde, tak si niekoho takého nájdite.

Poslanie versus Vášeň

Určite poznáte otrepanú frázu z angličtiny: „Follow your passion“ (nasleduj svoju vášeň). Keď cítime vášeň pri určitej činnosti, prináša nám to radosť a uspokojenie. Znamená to ale, že si treba na tejto vášni postaviť svoju profesnú dráhu?

Podstatou poslania je robiť niečo čo nás napĺňa a cítime v tom svoj hlbší životný zmysel. Ak nejaká činnosť, ktorú síce vášnivo robíte, toto nespĺňa, tak odporúčam ísť hlbšie, aby ste zistili či je to naozaj ta správna cesta.

Nasledovať svoju vášeň

Ak je niečo naša vášeň, určite sa tomu treba venovať. Ale ak niekto vášnivo rád fotografuje alebo maľuje, to ešte automaticky neznamená, že to musí byť aj jeho poslanie. Určite poznáte niekoho, kto veľmi rád tancuje alebo spieva a pritom mu to až tak nejde. Je dobré že si to užíva a venuje sa tomu, ale asi to nebude to, prečo prišiel na tento svet.

Kedy je ten správny čas na nájdenie svojho poslania?

Niekto od detstva vie čím chce byť a aj sa tým naozaj stane. Takým extrémnym prípadom bol napr. Mozart. Niekto objaví to svoje poslanie až po štyridsiatke alebo päťdesiatke. V tomto druhom prípade je o to dôležitejšia životná cesta, ktorou sa človek k poslaniu dostane a skúsenosti, ktoré pritom nazbiera.

Vtedy je krásne vidieť, ako jednotlivé životné fázy a lekcie vytvárajú skladačku, ktorá vedie až k životnému poslaniu.

„Kedy je teda pre mňa ten správny čas, aby som si našiel poslanie?“

V každej životnej fáze je vhodné sa zaoberať tým, či to, čo robím, je pre mňa to pravé.

Signálom, že tomu tak nie je, je pocit vnútornej nespokojnosti. Keď človeka práca nebaví a nevidí v nej zmysel.

Sled životných udalostí a fáz sa ale nedá urýchliť alebo preskočiť. Ak teda cítite nespokojnosť s tým, čo teraz robíte, určite to neignorujte a začnite s hľadaním a skúmaním:

  • ❔ Čo je to, čo ma napĺňa, čo mi prináša vnútornú spokojnosť?
  • ❔ Čo je pre mňa zmysluplné vynakladanie môjho času a energie?
  • ❔ Aké sú moje talenty a silné stránky?
  • ❔ Aký je pre mňa v súčasnosti ďalší logický krok?

Tomu ako si nájsť svoje poslanie sa podrobne venujem v článku – Ako konečne nájsť svoje POSLANIE – a tým získať zlatý kľúč k vnútornej spokojnosti?.

O mojej osobnej ceste pri hľadaní poslania som písal v článku To aby Ťa práca bavila a živila nestačí!

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner