fbpx

To aby Ťa práca bavila a živila nestačí!

0

„Práca Ťa nemusí baviť, práca Ťa musí živiť“

Keď som opustil dobre platené povolanie audítora pred 13 rokmi a vydal sa na dráhu profesionálneho fotografa, viacerí mi hovorili niečo na štýl: „Práca Ťa nemusí baviť, práca Ťa musí živiť“. Nedal som sa znechutiť a aj keď začiatky bývajú náročné, práca ma po čase nielen bavila, ale aj uživila.

Prvé roky ma fotografovanie vyslovene bavilo, dalo by sa povedať až vášnivo. Bolo tam veľa objavovania, učenia nového, kreativity a slobody. Všetko to čo mi pri profesii audítora chýbalo (teda okrem učenia sa).

Aby práca bavila nestačí

Keď som sa týchto vecí nabažil a doplnil ich deficit, tak to začalo byť také celkom všedné a práca bola síce v pohode, ale už to nebolo, že WOW.

Manželka bola vtedy na materskej👶👧, tak som to až tak neriešil. Potom prešli ďalšie 2 roky, kde už mi začalo byť jasné, že mi chýba naplnenie. Samotné fotenie ma aj bavilo, ale nebol tam taký ten vnútorný zápal a tá energia, ktorú máme, keď v tom vidíme taký svoj zmysel.

Prejavovalo sa to aj ako nechuť ráno začať pracovať a aj unavený som bol z práce neobvykle rýchlo. Aj som robil pokusy ako to zanietenie obnoviť, ale vždy to fungovalo len na krátko.

Začal som pátrať čo s tým. Hľadal som v svojej minulosti, čítal veľa kníh, robil si všelijaké osobnostné a talentové testy a celkovo sa veľa venoval hlbšiemu sebapoznávaniu.

Naplnenie, zmysel, poslanie

Objavil som „čriepky“ z minulosti, kde som jasne uvidel čo mi poskytuje zmysel a poskladal si to dokopy s ostatnými uvedomeniami. Zistil som, že potrebujem pracovať s ľuďmi na ich rozvoji. Komunikovať s nimi o tom čo je pre nich dôležité, ako sa posunúť v živote ďalej, ako byť úspešný a pritom „nepredávať svoju dušu“.

Takže potom krásne všetko zaklaplo do seba a to správne riešenie pre mňa bolo venovať sa koučingu a celkovo práci s ľuďmi metódami, ktoré človeka rozvíjajú a posilňujú. Tak, aby cítil spokojnosť a zároveň posúval svoj pracovný aj súkromný život na vyššie úrovne.

Potom už len nasledovalo vzdelávanie, získavanie praktických skúseností a certifikácia a reálna práca s klientami.

Je zaujímavé, že vždy ma veľmi bavilo pri fotografovaní rozprávať sa s klientami o ich práci, živote a plánoch do budúcnosti. Paradoxne som mal viac naplnenia z tohto hľadiska ešte pri svoj prvej profesii ako audítor a manažér keď som ľuďom v tíme pomáhal s rozvojom a vzdelávaním.

Živiť, baviť aj napĺňať

Teraz už viem, že nestačí, aby nás práca len živila💰 a dokonca ani bavila🤗. Potrebujeme vidieť v práci aj taký ten svoj individuálny zmysel a mať z nej pocit naplnenia. A viem to nielen na vlastnej skúsenosti ale všímam si to aj na príbehoch ľudí, s ktorými sa stretávam pri mojej práci kouča alebo aj pri rozhovoroch v bežnom živote.

Slovo vášeň je síce veľmi atraktívne, ale neposkytuje nám automaticky pocit naplnenia a zmysel. Môže nás niečo baviť a robíme to s vášňou, ale nemusí to byť to naše „poslanie“, ktoré nám poskytuje zmysel. Taký náš individuálny zmysel, kvôli ktorému sme ochotní pustiť sa aj do problémov a zvládať ťažké situácie.

K tomu baveniu mi ešte napadol ďalší príklad z môjho života. Veľmi ma baví záhradníčenie a permakultúra. Veľa o tom študujem aj v praxi skúšam na záhrade. Keď si ale predstavím, že by to malo byť moje povolanie alebo poslanie, tak jednoznačne viem že nie. Rád sa síce o tom rozprávam alebo aj poradím druhým, keby som mal ale každé ráno vstávať s tým, že idem navrhovať záhrady alebo niečo tam robiť, tak viem že by mi to neposkytovalo naplnenie a zmysel.

A pre mňa z tej mojej cesty príde aj ďalšie poučenie, aby som sa raz za čas cielene zamyslel, ako som na tom so svojím naplnením. Čo ma baví, čo k tomu aj dáva zmysel, čo dodáva energiu.

Otázky pre Teba

Možno Vám tiež príde užitočné občas si položiť tieto otázky:

  • Čo ma baví?
  • A čo mi poskytuje naplnenie a zmysel?

O tom ako si nájsť poslanie a ako to súvisí s Vášňou a peniazmi som písal v článku – Prečo každý potrebuje hľadať svoje POSLANIE a ako to súvisí s Vášňou a Peniazmi?

Sám som pri hľadaní poslania vyhľadal kouča, čo mi pomohlo si uvedomiť ďalšie veci a pohnúť sa dopredu. Viac o koučingu nájdete TU.

Zaujíma Vás možnosť hľadať si riešenia a dosahovať svoje ciele pomocou koučingu?

Tu sa môžete objednať na 30-minútovú bezplatnú konzultáciu, kde sa môžeme porozprávať ako som Vám vedel prostredníctvom koučingu pomôcť, či sa to hodí na Vašu situáciu a môžte sa bližšie popýtať o čom to koučing vlastne je a ako to prebieha.

Alebo tu sa dá priamo objednať na koučing.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner