fbpx

AKO SA TEŠIŤ DO PRÁCE?

0

A ako zariadiť, aby to bolo už teraz a nie až po tých dlhodobých zmenách, od ktorých si myslím, že to závisí? Nechcem sa predsa neviem ako dlho trápiť a s nechuťou vstávať každé ráno.

Toto som riešil pred niekoľkými rokmi keď ma už neuspokojovalo vtedajšie povolanie profesionálneho fotografa. Zdieľam tu ako som k tomu pristupoval, lebo to možno vie niekomu pomôcť.

Môže to byť užitočné ak:

  1. niekto zatiaľ ani nevie, čo iné alebo inak by mal robiť, ale chce byť spokojnejší a šťastnejší v súčasnosti,
  2. to aj vie, ale je to dlhodobý proces (ako to bolo u mňa). Napr. ak niekto chce zmeniť povolanie a potrebuje aj pár rokov kým získa vzdelanie a dokáže sa tým uživiť.

Moje riešenia boli:

👉 Nájsť si ZMYSEL v niečom, čo už teraz robím a robiť toho čo najviac. Zároveň to musel byť prienik toho čím som užitočný druhým a nech ma to aspoň ako tak baví. Pre mňa to vtedy bolo fotenie life-stylových fotografií.

👉 Nájsť si niečo NOVÉ, čo mi dáva zmysel a baví ma (kľudne niečo mimo práce). Funguje to tým spôsobom, že ak sa potreby, ktoré je ťažko naplniť v súčasnej práci, naplnia iným spôsobom, tak sa aj v tejto práci človek cíti lepšie.

Ja som napr. začal písať tento blog volnyprezivot.sk.

👉 Nájsť si niečo kde budem RÁSŤ. Tu funguje buď učiť sa niečo nové alebo rozvíjať sa ako osoba.

Ak človek zvláda ťažké alebo nepríjemné situácie lepšie ako predtým (napr. dokáže zmeniť postoj k šéfovi, s ktorým si nesedí alebo dokáže zachovať pokoj v situáciách, v ktorých sa predtým vystresoval), tak vidí, že každá, akokoľvek ťažká situácia môže mať svoj zmysel a človek v nej RASTIE.

Ja som napríklad vtedy začal pracovať na tom, ako sa zvládať situácie, ktoré sú mimo moju kontrolu a nevyvíjajú sa ako by som chcel. Predtým aj keď som nevedel niečo ovplyvniť a konal som najlepšie ako som vedel, dokázalo ma to celkom ľahko vyviesť z rovnováhy. Spustil sa „mlynček“ negatívnych myšlienok a emócií. Postupne sa mi to darilo po kúsku zvládať lepšie a to mi prinášalo spokojnosť.

A okrem toho som sa vtedy vzdelával v koučingu a získaval prax.


PASCA mierneho zlepšenia

Ale aj keď sa to mňa vtedy netýkalo, je tu aj jedna pasca ktorú chcem spomenúť, a to dostať sa do stavu„Dá sa to zniesť“.

Ak sa napr. tým o čom som písal vyššie zvýšil pocit spokojnosti a je to proste o dačo lepšie, tak sa môže oslabiť motivácia posúvať sa ĎALEJ od toho spôsobu života, ktorý nás v prvom rade doviedol do neželanej situácie.

Vtedy netreba zabúdať na „BIG PICTURE“ a teda čo je v živote dôležité a ako chceme žiť a po malých krokoch si vytrvalo vytvárať svoj ideálny život.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner