fbpx

Uväznený v „Rat Race“

0

RAT RACE je úžasne vymyslená metafora. Je v tom zviera, ktorého sa každý štíti a je tam závod, ktorý sa „nedá vyhrať“.

„Krysí závod je nekonečná, seba-porážajúca alebo nezmyselná aktivita/honba za niečím. Termín je bežne spájaný s vyčerpávajúcim, opakujúcim sa životným štýlom, pri ktorom nezostáva žiadny čas na oddych alebo zábavu“ – takto výstižne to definuje Wikipedia.

Ako sa dostať z toho závodu keď nevidno východ?

Len hrubou silou (zvýšenou aktivitou) sa z neho dostať nedá . Kým človek najprv nepochopí, čím sa on sám drží v „rat race“, tak ani neuvidí ani si nevytvorí svoj EXIT🟢.

Niektoré závody sú náročnejšie ako druhé.

Napr. ak má niekto malé deti, spláca veľkú hypotéku, vytvoril si nákladný život a zároveň zostáva v práci, ktorá ho nebaví a nenapĺňa, len kvôli peniazom.

Ale keď sa zamyslíme, každý máme v živote aspoň niečo, kde nám to pripadá, že sme chytení v pasci.

Pri koučingoch sa celkom bežne stretávam s opisom situácie ako: „Cítim sa v tom chytený/uväznená.“ alebo „Som v tom zacyklený/á🔄 a neviem sa z toho dostať.“

Všetko má svoje #riešenie, ale nie pokračovaním v tom spôsobe žitia a myslenia, ktorý nás do závodu dostal.

Hľadanie EXITu

Prvý krok

Prvý krok je si UVEDOMIŤ vzorce správania, ktoré nás tam dostali a držia nás v tej situácii.

Uvedomenie teda neznamená to, že „uvedomujem si že sa cítim v súčasnom životnom štýle uväznený/chytený“, ale čo v nás spôsobilo, že sme sa tam dostali alebo že sa tak cítime.

Na povrchu ide pri „rat race“ väčšinou o peniaze. A do istej miery je to pravdy. Človek sa do takej situácie môže dostať cez nedostatočnú finančnú gramotnosť, neplánovanie si rozpočtu a výdavkov, zbytočné zadlžovanie sa… (a to platí aj pre ľudí s veľkými príjmami)

Za tým často ale býva niečo hlbšie. Môžu byť za tým skryté potreby, ktoré si neuvedomujeme. Písal som o tom v článku Čo je podstata toho čo chcete – nehráte na nesprávnom ihrisku?

A práve tieto hlbšie potreby si treba objaviť.

Druhý krok je nájsť si to svoje riešenie.

Riešenie je vždy veľmi individuálne, ani sa nedá dať konkrétna rada, ktorá bude vyhovujúca pre každého.

Pre niekoho je EXIT celkom blízko. Stačí urobiť kroky, ktoré si nevyžadujú veľa času a treba skôr odvahu a vedieť zmeniť postoje a myslenie.

Pre iného to môže byť relatívne dlhá cesta pozostávajúca z veľkého množstva krokov. Ale aj v tomto prípade, ak sa do toho nepustí, tak zostane v tom neželanom životnom štýle až do dôchodku.

A EXIT neznamená len finančná nezávislosť na štýl F.I.R.E. alebo nebyť zamestnaný a fungovať „na voľnej nohe“. Aj keď pre niekoho to môže byť to ideálne.

Pri prvých dvoch krokoch je veľmi účinný spôsob ako sa posunúť ďalej už spomínaný koučing (viac o koučingu tu).

Tretí krok – realizácia

Realizáciu síce musí každý zvládnuť sám, ale aj tu je vhodné mať niekoho, kto bude človeka na ceste podporovať a sprevádzať konštruktívnym spôsobom. Tiež to môže byť kouč.

Na záver pár otázok na zamyslenie:

❓ Čo je tá moja „rat race“, v ktorej sa cítim uväznený?

❓ Akú malú zmenu viem spraviť teraz tak, aby to bolo menej sebaporážajúce a nezmyselné (a teda viac posilňujúce a zmysluplné)?

❓ Na čom by som spoznal/a, že toto je môj EXIT? Ako si ho viem „reverzne“ vytvoriť až k prvému kroku?

Zaujala Vás možnosť hľadať si riešenia a dosahovať ciele pomocou koučingu? Tu sa môžete objednať na 30-minútovú bezplatnú konzultáciu, kde sa môžeme porozprávať ako som Vám vedel prostredníctvom koučingu pomôcť, či sa to hodí na Vašu situáciu a môžte sa bližšie popýtať o čom to koučing vlastne je a ako to prebieha.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner