fbpx

Inšpiratívne odhalenie – Hodnoty versus Priority

0

Každý je raz za čas (niekto aj stále) nespokojný so svojím životom. Cíti, že sa uberá nesprávnym smerom, niečo mu v ňom niečo chýba alebo nie sú uspokojené jeho vnútorné potreby.

Zaujímavý vhľad a možno aj šokujúce odhalenie v tejto veci nám môže ukázať porovnanie našich hodnôt s tým, čomu sa reálne v živote venujeme. Mne toto cvičenie pomohlo odhaliť jeden skrytý rozpor, čo následne naštartovalo dôležitú zmenu v mojom živote.

Postup je jednoduchý. Papier si čiarou zvislo predeľte na dve polovice. Na ľavo bude stĺpec „HODNOTY“ a na pravo „PRIORITY“.

Hodnoty

Aby to nebolo až také jednoduché, poriadne zistenie svojich hodnôt si vyžaduje nejaký čas a námahu. Na internete sa v angličtine ľahko dajú nájsť zoznamy všeobecných hodnôt. Môžete použiť napr. tento zoznam hodnôt (nižšie na stránke nájdete hodnoty roztriedené do kategórií) alebo tento stručnejší zoznam hodnôt.

Teraz si zvýraznite hodnoty, ktoré sú pre váš život veľmi dôležité. Nejde tu len o to, aby ste sa vedeli s danou hodnotou stotožniť, ale musí byť pre vás naozaj dôležitá (dôležitejšia ako väčšina iných). Každý by asi súhlasil, že napr. čestnosť, zodpovednosť, osobný rast, harmónia, nezávislosť, odvaha, optimizmus, učenie sa nových vecí a pod. sú nasledovaniahodné hodnoty. Sú ale pre Vás všetky až také dôležité? Uprednostnili by ste tieto hodnoty pred inými?

Potom si prejdite hodnoty, ktoré ste si zvýraznili ako dôležité a ak sú tam niektoré hodnoty navzájom veľmi podobné, tak ich zhrňte pod jednu. Napr sloboda, individualita a nezávislosť sa dajú zhrnúť pod slobodu. V poslednom kroku si z tých čo zostali, vyberte 5 až 7, ktoré sú pre vás úplne najdôležitejšie. Ak je pre Vás ťažké si vybrať, skúste ich navzájom porovnávať. Keby som si mal vybrať z týchto dvoch len jednu, čo by som si vybral?

Priority

Naproti tomu určenie reálnych priorít je celkom jednoduché. Pre účely tohto cvičenia tu nejde o priority v zmysle „čomu by som sa chcel venovať“, ale čomu sa reálne venujem. Nemôžem si dať medzi priority zdravie ak necvičím a je mi jedno akú stravu do seba vopchám. Ťažko si môžem dať medzi priority rodinu, ak chodím pracovať na týždňovky a ešte aj počas víkendu sa viac venujem telke a kamarátom. Proste do priorít si napíšte, čomu reálne venujete váš čas a energiu.

Skoro každý tam bude mať prácu. Veľa ľudí tam bude mať aj sledovanie obľúbených seriálov alebo sociálne siete. Určite sa tam bude často opakovať aj rodina, deti, kamaráti, domácnosť, rôzne koníčky. Tu nejde o hodnotenie či je niečo dobré alebo nie, ale o čestné pozretie sa, kde ide môj čas, moja životná energia.

Okamih pravdy – kde máme nesúlad

A teraz to príde. Porovnáme si, ako máme v súlade svoje hodnoty a priority. Sú všetky v súlade alebo si aspoň neodporujú? Sú nejaké hodnoty, ktoré sa vôbec neodrážajú v prioritách? Mám napr. medzi hodnotami slobodu a voľnosť a na krku mám neflexibilnú prácu s veľkými nadčasmi a málo dovolenky a zároveň veľký dom a záhradu o ktorý sa treba starať?

Budú tu aj prípady kedy sa ťažko porovnávajú hodnoty s prioritami. Napr. mám medzi dôležitými hodnotami čestnosť. Medzi priority v rámci tohto cvičenia si ju nikto nedá, lebo je to vlastnosť včlenená do ostatných činností. V takom prípade si len treba položiť otázku, či naozaj žijem podľa tejto hodnoty. Som dostatočné čestný vo svojom konaní. Som čestný k druhým a tiež k sebe?

Ďalší prípad, keď sa na prvý pohľad môže ťažko porovnávať hodnota s prioritami je napríklad, ak venujeme veľa času svojmu hobby. Vtedy sa treba zamyslieť, ktoré hodnoty tá aktivita napĺňa? Môže to byť kreativita, hravosť, sloboda…

Čo z toho vyplýva?

V poslednom kroku sme si teda zistili nesúlad medzi dôležitými hodnotami a tomu, čomu reálne v živote venujeme svoj čas a energiu. Možno to pre Vás nebolo žiadne prekvapenie. Keby tam bol nesúlad pri rodine a zdraví, (ktoré som používal ako príklady, lebo sa týkajú skoro každého) asi to pre málokoho bude „AHA moment“, lebo týchto vecí sme si dobre vedomí. Najdôležitejšie je však odhalenie na prvý pohľad nie evidentných rozporov.

Ja som mal napríklad medzi kľúčovými hodnotami aj Neustále učenie sa nových vecí a Nové zážitky a skúsenosti. A taktiež slobodu. Život som si ale postupne naplnil samými opakujúcimi sa povinnosťami, až sa mi stal bremenom (celý tento príbeh som opísal v článku – Ako sa môže stať zo života zoznam povinností). Takže tieto moje hodnoty zostali nedostatočne naplnené. Toto bol pre mňa ten AHA moment.

Niekedy je ten nesúlad len podnet na ďalšie skúmanie. Viete, že je tam nesúlad. Dokonca aj viete čo by bolo treba robiť. Napriek tomu, že je to pre Vás veľmi dôležité, sa ale proste do konkrétnych činov neviete „dokopať“. To je už ale úplne iný príbeh a môže dokonca vyžadovať poradenstvo z oblasti psychológie alebo kouča a pod.

Budem rád ak mi napíšete, ak sa aj Vám podarilo odhaliť nejaký vlastný rozpor medzi hodnotami a prioritami, ktorý Ste si neuvedomovali.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner