fbpx

Ideálny životný štýl – 7 pilierov pre šťastný a napĺňajúci život

0

Budík nezvoní. Nemusí. Vlastne ani nie je nastavený. Telo dostane toľko spánku, koľko potrebuje. Som ranné vtáča, takže väčšinou je to dosť skoro. Potom nasleduje ranný rituál. Meditácia, rozhýbanie sa a určenie si priorít na tento deň. Dnes na mňa nevychádza zanesenie detí do škôlky, takže hneď šup za počítač v pracovni, ktorá je vo vedľajšej miestnosti.

Na začiatku riešim to najdôležitejšie a najkreatívnejšie. Nie najurgentnejšie, ale to čo ma vie posunúť ďalej a to čo je dôležité pre dosiahnutie mojich cieľov. Pozretie emailov bude až na konci tohto prvého asi jeden a pol hodinového pracovného bloku. Až teraz dostávam chuť na raňajky. Po nich idem na stretnutie s klientom. V tomto čase je už ranná špička minulosťou, takže cesta autom netrvá až tak dlho. Riadim sa heslom, že cestovaniu v zápchach sa treba vyhnúť ako sa len dá.

Poobede je to nejaké ospalé. Dnes sa hodí krátky „šlofík“. Viem, že keď som ospalý, výsledok aj tak nestojí za veľa a naviac sa iba sa trápim. Osviežený po 30 minútovom zdriemnutí idem ešte raz za počítač. Tentokrát riešim operatívne veci: vybavujem emaily, píšem ponuku a iný admin.

Robím to sústredene bez vyrušení. Snažím sa byť čo najefektívnejší.

Dnes idem s deťmi na bicykel. Najprv ich vyzdvihnem v škôlke. O tomto čase chodia po deti iba mamičky na materskej a babky. Je krásne slnečno a veľmi rád sa pozerám ako sa deti vedia tešiť pri pohybe. Po bicyklovaní príde na radu ešte trochu práce na záhrade a moje obľúbené skákanie na trampolíne.

Po večeri som dostal ešte jeden zaujímavý nápad. Idem si ho hneď zaznačiť. Úplne ma to nadchlo a tak som sa ešte trochu pozabudol pri počítači. Nakoniec po uložení detí do postelí mám čas vyhradený pre manželku a čítanie kníh.

Flexibilný život

To bol jeden môj celkom typický deň. Inokedy to môže byť náročný pracovný deň strávený až do neskorého večera na fotení. Niekedy zasa voľnejší deň, strávený rozmýšľaním na prechádzke a pozeraním inšpiratívnych videí. Postupom času sa moja predstava ideálneho životného štýle vyvíja. Vždy sa snažím skutočnosť prispôsobiť tejto mojej predstave. Nie vždy sa mi to hneď aj podarí a nie vždy sa ukáže, že to bol dobrý nápad. Celkovo je však moja spokojnosť so životom oveľa väčšia odkedy sa snažím zohľadňovať svoje predstavy a prirodzené potreby a prispôsobiť tomu svoj životný štýl.

Aj Vám sa určite páči myšlienka „Vedieť si zariadiť čas podľa svojich potrieb“. Najmä keď v súčasnom uponáhľanom svete je štandard od rána do večera byť v zamestnaní (v lepšom prípade takom, ktoré ho/ju baví) a aj potom doma čakajú len samé povinnosti. K tomu ešte trávenie času pred telkou a mobilom, lebo po celom náročnom dni má človek proste potrebu a chuť na pasívnu zábavu.

A dovolenka je to, na čo človek najviac upína svoju myseľ. Bol som tam, poznám to.

Ale keď sa na to pozriete z druhej strany, súčasná doba je vďaka internetu, moderným technológiám a celkovo vďaka posune v myslení omnoho lepšia na zariadenie si flexibilného životného štýlu. Veľmi sa mi páči výrok od Setha Godina: „Namiesto premýšľania o tom kedy je najbližšia dovolenka, by si si možno mal zariadiť taký život, z ktorého nepotrebuješ uniknúť.“.

Výhody flexibility sú evidentné. Keď má človek tvorivú chvíľu a cíti sa plný energie, tak má možnosť pracovať koľko potrebuje. A keď mu to nejde, tak nech si radšej ide vyvetrať hlavu. Rozdiel v dosiahnutých výsledkoch aj v spokojnosti je veľký. Každý máme svoj prirodzený rytmus a bojovať s ním je ako plávať proti prúdu. Ja mám najproduktívnejšie skoré rána a poobede potrebujem vypnúť.

A dôsledok vyššej efektivity je, že ostane viac času na všetko ostatné. Viac času s rodinou a kamarátmi. Viac času na šport, koníčky alebo učenie sa nových zaujímavých vecí.

Čo umožňuje mať flexibilný život?

Tieto veci mi umožnili mať flexibilný životný štýl:

  • Obmedzenie neproduktívnych aktivít ako napr. neustáleho pozerania na email a sociálne siete, cestovania v zápchach, obmedzenie neproduktívnych stretnutí …
  • Určenie si priorít. Aj ja by som najradšej dosiahol všetkých 10 cieľov, ktoré som si najprv stanovil. Ale keby som sa snažil dosiahnuť všetko naraz, nakoniec by som neurobil nič.
  • Zefektívnenie práce a jej zjednodušenie (napr. použitím princípu 80/20 – Paretovho pravidla). Proste som stále zameraný na to čo treba a netreba robiť a ako to robiť čo najjednoduchšie a najefektívnejšie.
  • Pochopenie čo ma robí šťastným. Už sa menej naháňam a stresujem vecami, ktoré pre mňa nie sú dôležité (tu ma čaká ešte veeeľa práce :-)).
  • Zohľadnenie svojho prirodzeného rytmu.
  • A samozrejme aj to, že fungujem na „voľnej nohe“ (ale čoraz viac sa už objavujú aj zamestnania, kde sa dá fungovať podobným spôsobom).

Mať flexibilný životný štýl samo o sebe ale nestačí. Čo treba k tomu aby človek žil svoj vysnívaný život a cítil, že ho život napĺňa a robí šťastným?

Ideálny životný štýl

Najprv si treba ujasniť aký je ten môj vysnívaný život? U každého vyzerá ideálny životný štýl inak. Niekomu sa môže pozdávať niečo podobné, ako fungujem ja. Niekoho motivuje rozbiehať startup a nevadí mu, že do toho musí investovať všetok voľný čas. Alebo niekto by najradšej fungoval ako digitálny nomád a každých pár mesiacov menil krajinu odkiaľ pracuje.

A niekomu môže najviac vyhovovať v práci stabilná rutina, kde sú dopredu určené pracovné hodiny a náplň práce. Pre tých ale tento článok určený nie je, lebo to je v súčasnosti štandard.

Najprv si teda treba ujasniť: „Aký je môj ideálny životný štýl?“. A potom keď to viete, tak sa malými krôčikmi k tomu dopracovať. Niekto je v takej situácii, že vie spraviť aj „kvantový skok“ a zmeniť svoj životný štýl na ten vysnívaný veľmi rýchlo.

U mňa to ale bol postupný proces objavovania. Keď som zmenil pred 10 rokmi profesiu a začal fungovať na voľnej nohe, tak som si stanovil pracovné hodiny približne ako v zamestnaní. Nezohľadňoval som svoj rytmus, to kedy mi práca ide ľahko a kedy to skoro ani nemá význam. A niekedy som vypĺňal čas nedôležitými pracovnými aktivitami, ktoré ma len minimálne mohli posunúť dopredu. Vtedy som to inak nevedel a potreboval som si odžiť svoje a zistiť ako to chcem. A tento proces vývoja nikdy nekončí.

Ale čo ak to pri mojej profesii nejde?

Samozrejme sa to nedá ľahko (ak vôbec) aplikovať pri niektorých povolaniach. Najľahšie sa to dá aplikovať na tzv. freelancerov, ale aj vo firmách pri „kancelárskych“ pracovníkoch. Tam závisí od celkového nastavenia firemnej kultúry. Keď je najdôležitejší dosiahnutý výsledok a nie klikanie si príchodov a odchodov alebo len tvárenie sa na prácu tak to ide.

7 PILIEROV pre šťastný a napĺňajúci život

A čo je podľa mňa dôležité pre šťastný a naplnený život?

Nazývam to „7 pilierov“ a pôvodne som si to spravil len tak pre seba, aby som uspokojil moju potrebu mať to v hlave „upratané“:

1. Napĺňajúca aktivita

Ak nerobíte niečo čo Vás vnútorne uspokojuje, čo Vás napĺňa a v čom vidíte zmysel, tak ťažko môžete byť šťastní. Ak nerobíte to čo Vás napĺňa, tak Vás taký ten vnútorný pocit začne volať a cítite nespokojnosť. A to tým viac čím Ste starší. Ak Ste akurát skončili školu, tak je čas na objavovanie, skúšanie a hľadanie. Vtedy to ešte tak „netlačí“.

A ako nájsť tú svoju napĺňajúcu aktivitu? Môžete si urobiť taký výlet do svojej minulosti a položiť si otázky „Pri akých činnostiach som sa cítil šťastný, uspokojovalo ma to a cítil Som, že to malo zmysel?“, „Ktoré charakteristiky majú tieto činnosti spoločné?“, „Ktoré moje talenty pri tom vystupovali do popredia?“, „Prečo som cítil, že to má zmysel a uspokojovalo ma to?“. Tu to bolo len také ľahké „nahryznutie“ tejto témy. O celom tomto hľadaní napĺňajúcich aktivít a poslaniach viac v článku – Prečo každý potrebuje nájsť svoje POSLANIE a ako to súvisí s Vášňou a Peniazmi?

2. Financie

Je jasné, že ak žijete od výplaty k výplate a máte na krku veľkú hypotéku, prípadne ešte spotrebné úvery, tak sa asi moc slobodne cítiť nebudete. Taktiež manévrovací priestor pre prípadne zmeny profesie, prechod na „voľnú nohu“ alebo rozbehnutie biznisu je malý, keďže chýbajú finančné rezervy. Najistejší spôsob v takom prípade je zmeniť pohľad na svoje osobné financie. Začať si sledovať výdavky, prípadne robiť aspoň jednoduchý rozpočet a hlavne naozaj rozumne vynakladať dostupné zdroje.

Samozrejme je vhodné aj hľadať cestu na zvýšenie príjmov, ale bez toho prvého to nebude fungovať. Môžete mať hocijaké veľké príjmy a aj tak ich s ľahkosťou rozhádzať. Ukážkovým prípadom bol v tomto napr. Mike Tyson, ktorý stihol expresne „utratiť“ svoje 300 miliónové príjmy.

Ideálne by bolo dosiahnuť finančnú nezávislosť (stav kedy pasívne príjmy pokrývajú výdavky). Dosiahnuť plnú finančnú nezávislosť (kedy človek žije len z pasívnych príjmov alebo z investícií) sa ale v slovenských pomeroch ľahšie povie ako realizuje. Z dlhodobého hľadiska je to reálne pri ľudoch s dosť nadpriemernými príjmami (všetko je to o pomere príjmov a výdavkov). Ak Vás táto téma zaujíma, inšpiratívne o tom píše napr. Mr. Money Moustache, Kanaďan žijúci v Amerike, ktorý odišiel na dôchodok v 30ke.

Ale aj dostatočné finančné rezervy alebo pasívny príjem, ktorý pokrýva len časť z výdavkov, prináša zvýšený priestor na manévrovanie pri zmenách a záchrannú sieť pri nepredvídaných udalostiach.

Aj o osobných financiách a mojej ceste a skúsenostiach už mám rozpísaný článok a čoskoro ho zverejním.

3. Zjednodušenie života

Sú veci, ktoré sú v živote dôležité. Čas strávený s rodinou, s priateľmi, naše poslanie, ktorým prispievame tomuto svetu a ostatným ľuďom, náš osobný/duchovný rozvoj…

Ak máte život zaplnený samými povinnosťami, tak Vám ale na to dôležité nezostane čas. Môže to byť upratovanie, staranie sa o dom, záhradu, časté nakupovanie, dlhé cestovanie v zápchach alebo naháňanie sa každý deň s deťmi na krúžky… doplňte si tam to svoje. Niežeby tieto činnosti nebolo treba robiť, ale keď to ide na úkor tých naozaj dôležitých vecí, tak tým trpí kvalita života aj Vaša spokojnosť s ním.

Dobré je si klásť otázky: „Ktoré činnosti viem vynechať?“, „Čo sa dá zjednodušiť?“, „Čoho mi stačí menej?“, Naozaj musím toho toľko kupovať?“.

Čoraz viac ľudí si uvedomuje nezmyselnosť prílišného zamerania na konzumný spôsob života a cíti úzkosť a stres z uponáhľaného žitia preplneného povinnosťami. Preto sú v posledných rokoch také populárne hnutia minimalizmu a „simple living“.

Treba si urobiť v živote priestor pre to, čo je pre Vás dôležité a robí Vás to šťastnými. A to ako z hľadiska hmotných vecí, tak aj s hľadiska činností. Na tieto témy existuje doslova „záplava“ kvalitných webov. Odporúčam vygoogliť si napr. Top blogs about minimalism/simple living. V slovenčine je výborná stránka minimalistka.sk.

4. Efektivita a Produktivita

Je potrebné venovať sa správnym aktivitám z hľadiska našich cieľov, to znamená byť efektívny.

Existuje obrovské množstvo postupov, techník, tipov. Najťažšie si je práve vybrať z tej záplavy. Ako fungujem ja a čo sa mi osvedčilo rozoberám v článku Ako som si vytvoril voľný čas – moja cesta k hyperproduktivite.

To nám vytvorí priestor pre naozajstný „work, fun, family, friends, health BALANCE“. Proste zvládneme z hľadiska výsledkov napr. za 4 hodiny to čo iný za 8 hodín.

5. Osobný rast

Pod to zahŕňam osobnostný, duchovný rast, učenie sa nových vecí… proste niečo čo nás posúva ďalej, čím sa vyvíjame. Je to jedna z našich základných potrieb a keď nie je naplnená, tak to ovplyvňuje naše šťastie.

Tu sa čerpá inšpirácia ale aj stanovujú sa nové výzvy a ciele. Tu je aj pasca, že sa zamotáme len v čítaní kníh, pozeraní inšpiratívnych videí, navštevovaní seminárov ale nebudeme robiť konkrétne kroky v živote.

Alebo ďalšia pasca je „uletenie“ len do duchovnej oblasti a pritom ignorovanie reálneho života okolo. Na istý čas sa obidve veci pritrafili aj mne.

6. Zdravie

Hlavné sú spánok, strava a fyzický pohyb. To je každému teoreticky jasné. Nie až tak jasné býva, aká veľmi dôležitá je psychická stránka. Zdravie nám odráža nielen ako sa o seba staráme po fyzickej stránke ale aj po psychickej a duševnej stránke. S týmto som si odžil toho naozaj veľa.

Problémy so zdravím som riešil od stravy, doplnkov a cvičenia, cez klasickú medicínu až po rôzne liečenia a terapie. Reálne a pritom trvácne zlepšenie prišlo až keď som objavil a začal sa venovať skrytej psychosomatickej príčine mojich zdravotných problémov.

7. Vzťahy

Ďalšia vec, ktorej veľká dôležitosť je úplne samozrejmá.

V tejto oblasti som sa na rozdiel od niektorých z vyššie uvedených netrápil. Nieže by som mal všetky vzťahy ideálne ale proste môj život nie je o krízach vo vzťahoch a nie je naplnený veľkými negatívnymi myšlienkami a emóciami v tejto súvislosti. Preto mám aj pocit, že dávať rady ohľadne vzťahov nie je moja parketa. Je to vlastne taký paradox, že najlepšou inšpiráciou a „učiteľom“ je človek v tých oblastiach v ktorých mal sám najväčšie ťažkosti. Až tá cesta a skúsenosti získané pri ich prekonaní mu poskytuje schopnosť poskytnúť radu a pomoc ostatným.

A čo ďalej?

Toto sú všetko veľké samostatné oblasti a tým oblastiam, s ktorými mám skúsenosti a mám k nim čo povedať, sa budem venovať v samostatných článkoch. A to hlavne zjednodušeniu života, efektívnosti a produktivite, ako nájsť „Čo ma napĺňa?“, ako si nadizajnovať flexibilný životný štýl, a osobným financiám.

Pri osobnom rozvoji, zdraví a vzťahoch sa aspoň občas podelím o zdroje, ktoré ma inšpirovali a posunuli ďalej.

Takže zostaňte NALADENÍ, „vysielanie“ bude čoskoro pokračovať :-).

… a ak chcete mať istotu, že žiadny článok nepremeškáte, prihláste sa na odber noviniek 🙂

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner