fbpx

Šéfsabotér – Potreba Istoty

0

Táto jedna potreba rada zastáva funkciu ŠÉFSABOTÉR. Ak je dominantná, tak vie podkopávať naplnenie všetkých ostatných potrieb.

Každý túto potrebu má a je do istej miery užitočná. Ak sa ale stane tou hlavnou pohnútkou, tak vie doslova 🔴“zabrzdiť“ život.

Budeme sa snažiť vyhýbať akémukoľvek riziku. Čomukoľvek, kde hrozí zlyhanie. A tak radšej nebudeme robiť nič.

Radšej napr. znesieme, že sa budeme trápiť v súčasnej práci kde necítime zmysel a naplnenie, lebo

  • „Čo ak to nové bude ešte horšie?“ alebo
  • „To čo mám mi vôbec nevyhovuje, ale kto mi zaručí že to nové bude lepšie?“

Nie je časté, aby klient ku mne prišiel s tým, že chce priamo riešiť ako mu prehnaná potreba mať istotu negatívne ovplyvňuje život.

Ale celkom často za tou hlavnou témou, ktorú rieši, je práve veľmi veľká potreba mať istotu. Istotu, že keď niečo zmením, pustím sa do niečoho nového, tak to dopadne dobre.

A keďže v živote už zo svojej podstaty úplnú istotu mať nemôžeme, tak sa často držíme toho čo máme aj keď nám to škodí a bráni🔴 nám to napredovať.

Čo s tým ak je moja potreba istoty veľmi silná alebo dokonca dominantná?

👉 Ak sa niekomu v živote opakuje takýto vzorec, tak prvý krok je si vôbec uvedomiť, že „takáto potreba je u mňa dominantná (alebo veľmi silná) a že mi bráni sa posunúť ĎALEJ a ísť aj do nových skúseností“.

👉 Ďalší krok je prijať bez seba-odsudzovania, že som to doteraz tak mal/a a rozhodnúť sa, že to chcem zlepšiť.

👉 A potom po maličkých krokoch🟢 s tým pracovať a púšťať sa do vecí, ktoré sú len o kúsok za hranicou doterajšej komfortnej zóny.

Potreba istoty je jedna zo 6 základných potrieb. Ďalšie sú spojenie/láska, rôznorodosť, rast, sebadôležitosť a to čím pomáhame druhým. A naše správanie je poháňané snahou uspokojiť tieto základné potreby .

Preto je kľúčové poznať ako veľmi dôležité sú pre nás tieto jednotlivé potreby (každý to máme inak). A tiež do akej miery ich máme v súčasnosti naplnené a ako ich naplniť spôsobom, ktorý je pre nás vhodný a naozaj nás vedie k spokojnosti a šťastiu.

Osobne radšej pri koučingu a konzultáciách pracujem s týmto modelom 6 základných potrieb, ktorý je podľa mňa pre súčasnú dobu výstižnejší ako známa Maslowova pyramída potrieb.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner