fbpx

Zmenil som názor – idem písať aj o peniazoch

0

Zmenil som názor. Nechcel som písať o peniazoch, ale venovať sa skôr hlbším témam. PENIAZE ale sú „hlbšia téma“. Dá sa povedať, že predstavujú našu životnú energiu, keďže väčšinou ich získavame výmenou za svoj čas v práci.

Ale čo ak…?

Ak mám prácu, ktorá ma napĺňa a baví ma, že by som ju „robil aj zdarma“? Vtedy to nie je obeť kvôli peniazom. Vtedy robím niečo, čo mi dáva zmysel a robí ma to šťastným a za to navyše dostávam peniaze.

👉 Niekedy je ale ťažké si to takto zariadiť (zoberte si napr. niekoho kto sa chce na Slovensku začať živiť písaním kníh). Alebo kým si to tak zariadi, tak na to môže potrebovať aj niekoľko rokov (aj napr. pri rozbehu nového biznisu alebo pri úplnej zmene povolania).

Naplnenie versus Zarábanie

Vtedy môže byť vhodné rozdeliť si: NAPLNENIE z práce od zabezpečenia PEŇAZÍ na živobytie.

💡 Stretol som sa s niekoľkými spôsobmi, ktoré ľudia v konkrétnej situácii využívali aby si to tak zariadili. A niektoré som aj sám využil pri svojich zmenách.

Jeden hlavný spôsob je že sa títo ľudia venovali zároveň tomu čo ich napĺňa a popri tom si zarábali v zamestnaní.

Druhá „skupina“ prístupov je, že mali peniaze na živobytie zabezpečené inou formou:

  • využitie rezerv z predchádzajúceho obdobia na rozbeh v novom povolaní alebo podnikaní
  • pasívny príjem z dlhodobých investícii
  • jeden z manželov zarába dobre, čo stačí pre celú domácnosť
  • šetrenie, downsizing, minimalizmus
  • zhodnotenie investícii do kryptomien
  • pasívny príjem online

Nie je ani prekvapením, že pri koučingoch sa tiež celkom často peniaze ukážu ako kľúčový faktor, od ktorého preberaná téma závisí.

Moje skúsenosti

Keďže pri mojich dvoch zmenách povolania, keď som začínal úplne od začiatku, som túto tému potreboval riešiť aj sám.

Keď som opustil povolanie audítora a začal sa profesionálne venovať fotografovaniu, tak som mal vybudované aj rezervy aj som mal ešte príjmy súvisiace s minulou profesiou.

Pri druhej zmene, keď som sa začal venovať koučovaniu a mentorovaniu som si predtým vybudoval formu pasívneho príjmu, ktorá mi čiastočne vykryla príjem, ktorý som potreboval a čiastočne som sa venoval ešte aj foto zákazkám.

Dve rôzne veci

Zmena uvažovania o zarábaní a naplnení z práce ako o dvoch rôznych veciach, ktoré nemusia byť z toho istého zdroja môže byť riešením v prípadoch keď chce človek urobiť veľkú zmenu a nevie si hneď tým svojím vysnívaným zároveň aj zarábať.

Ako ku každej veľkej a dôležitej zmene treba k tomu pristúpiť tak aby sa znížili riziká a bol stanovený proces ako sa dostať k svojmu cieľu.

Jeden z najlepších spôsobov ako si to ujasniť, nájsť tú svoju cestu a byť sprevádzaný pri realizácii je koučing. Sám som ho vo veľkom využil pri svojej druhej zmene, keď som sa sám vydal na cestu kouča.

Zaujíma Vás možnosť hľadať si riešenia a dosahovať svoje ciele pomocou koučingu?

Tu sa môžete objednať na 30-minútovú bezplatnú konzultáciu, kde sa môžeme porozprávať ako som Vám vedel prostredníctvom koučingu pomôcť, či sa to hodí na Vašu situáciu a môžte sa bližšie popýtať o čom to koučing vlastne je a ako to prebieha.

Alebo tu sa dá priamo objednať na koučing.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner