fbpx

Superschopnosť pre dnešnú dobu

0

Určite si si už zažil za posledný rok (a to veľa krát), že si mal nejaké plány a musel si ich úplne zmeniť. Niektoré mohli byť také bežné ako napr. zrušiť výlet kvôli pandémii.

Niekto ale možno začiatkom roku 2020 rozbiehal nový biznis a všetci vieme ako sa situácia od marca minulého roku vyvíjala. Ak ten biznis nebol v oblasti ochranných pomôcok alebo predaja potravín, tak to asi bol ťažký rozbeh.

A možno poznáš niekoho, kto si zobral hypotéku a potom prišiel úplne nečakane o prácu. Podobné veci, že niečo nevyjde ako plánujeme kvôli nejakej externej okolnosti, sa stávajú aj inokedy. V súčasnosti je toho akurát oveľa viac. A nejaká superschopnosť, čo by nám to pomohla zvládať by sa hodila.

(Ani v najmenšom nie je mojim zámerom hodnotiť rôzne obmedzenia, opatrenia alebo samotnú pandémiu so všetkými dôsledkami na zdravie a životy ľudí. To sa proste deje. Ak sa to už ale udialo, tak máme na výber ako sa k tomu postavíme a čo budeme robiť. A to môžeme rôznymi spôsobmi.)

Superschopnosť

A čo je tá superschopnosť? Predstav si, že nech sa deje čokoľvek, tak Ťa to „nerozhádže“ a „nepoloží“. A nielen nerozhádže, ale dokonca v tej situácii budeš vedieť nájsť príležitosť alebo aspoň ponaučenie.

Dokážeš byť v pohode aj keď sa okolnosti nevyvíjajú ako by si si želal. A vieš využiť aj nepriaznivé situácie na svoj rast a vychádzaš z nich silnejší. A aj po takýchto ťažkých situáciách vieš vykročíť s novou chuťou ďalej.

Budeš v pohode, a to nie preto, lebo si ignorant a „necita“, ale pretože vieš, že len takýmto pozitívnym prístupom vieš byť užitočný sebe aj ostatným.

Navyše je tu jedna dôležitá výhoda oproti schopnostiam, ktoré má Spiderman, Hulk alebo Thor. Im sa musela stať nejaká nehoda v laboratóriu alebo sa museli narodiť do kráľovskej rodiny na inej planéte. To asi nie je úplne pre všetkých. Táto superschopnosť je ale dostupná každému.

Vlastne sú to dve superschopnosti v jednej:

  1. Vidieť dobré v tom „zlom“.
  2. Vedieť nájsť príležitosť aj v nepriaznivej situácii.

Prvá pracuje s tým čo sa už stalo a s tou druhou vieš byť aktívny smerom do budúcnosti. Umožnia Ti „zužitkovať“ nepriaznivú situáciu alebo sa s ňou aspoň čo najlepšie vysporiadať.

Napríklad toto korona obdobie, ktoré trvá už takmer rok, mi tak ako mnohým iným „nabúralo“ moje pracovné plány. Odložil som rozbeh nového projektu. Viaceré z vecí, ktorým sa venujem sa v tejto dobe stávajú dočasne menej aktuálne.

Napr. jedna z oblastí, ktorej sa venujem je, že pomáham ľuďom pri robení zmien v pracovnej oblasti, pri zmene profesie, objavení si svojho poslania. To je v súčasnej „rizikovej“ dobe nie až také atraktívne ani ľahko realizovateľné.

Takže aj sám som si mohol overiť v náročných podmienkach ako je užitočná táto superschopnosť a vyskúšať ako ju ovládam. Hlavne zo začiatku minulú jar mi to išlo veľmi ťažko. Ukázalo mi to, že až náročné podmienky vedia preveriť ako na tom naozaj sme. Poskytlo mi to ale výbornú možnosť sa učiť a rásť. Potom na jeseň a v zime to bolo už lepšie a vďaka tejto superschopnosti som napriek okolnostiam oveľa viac v pohode a aj celkovo v živote mi to prinieslo veľa dobrého.

Čo prináša táto superschopnosť?

  • Emočnú pohodu. Ak vidíš hlavne dobré stránky toho čo sa deje, tak sa budeš cítiť lepšie. Budeš mať lepšiu náladu a budeš to šíriť aj do svojho okolia.
  • Hrdosť a uspokojenie, že si zvládol náročnú situáciu. Skús si spomenúť na aké veci si bol v živote hrdý. Asi nie na niečo, čo si dokázal ľahko alebo považoval za jednoduché. Určite na niečo, pričom bolo treba vynaložiť úsilie, byť šikovný alebo prekročiť svoju komfortnú zónu. Tyson by asi nebol moc hrdý, ak by zdolal v ringu úplného nováčika.
  • Rast. Rozvíjaš sa oveľa viac práve v náročných situáciách a pri ťažkých skúškach. Nie v situáciách keď Ti ide všetko ľahko a podľa očakávaní.
  • Objavenie nových príležitostí (podobné ako predchádzajúci bod ale zamerané do vonkajšieho sveta). Niekedy Ťa až nepríjemná alebo ťažká situácia podnieti pozrieť sa na vec z novej perspektívy. Nakoniec sa ukáže, že keby sa to nestalo, neobjavil by si to nové, ktoré je oveľa lepšie ako to staré.
  • Sila a zodpovednosť za svoj život. Uvedomuješ si čo vieš a čo nevieš ovplyvniť a prijímaš zodpovednosť len za to čo môžeš ovplyvniť. Potom sa Ťa tak nedotýkajú tie veci, ktoré nevieš ovplyvniť.
  • Spokojnosť a šťastie. Toto je dôsledok všetkých predchádzajúcich bodov. Učíš sa vidieť zmysel vo veciach čo sa dejú a zvládať ich konštruktívnym spôsobom. Nachádzaš uspokojenie v tom ako ich zvládaš a rozvíjaš sa vďaka nim.

Ako získať túto superschopnosť?

Táto schopnosť k Tebe len tak „nepriletí“. Treba si ju vybudovať. Nie je to síce také rýchle, ako keby Ťa uštipol geneticky upravený pavúk, ale ani to nemusí trvať večnosť.

Môžeš si ju vybudovať len cielenou a vytrvalou praxou. Ale stojí to za to. A vôbec to nie je len o dnešnej dobe, ale je to extrémne užitočný a „doživotný nástroj“, ktorý Ti je stále k dispozícii.

5 Krokov k vybudovaniu superschopnosti

Prvý krok

Prvým krokom je všimnúť si, že mi nejaká situácia vadí a čo to so mnou robí.

Tu ale nejde o to si len všimnúť, že sa mi niečo stalo. Ak som ako podnikateľ stratil najdôležitejšieho zákazníka, to si všimnem ľahko. Ide o to, aby som si všimol, že v tej súvislosti začnem negatívne rozmýšľať a že to vo mne vyvoláva negatívne emócie.

Druhý krok

Zastaviť doterajší spôsob myslenia o tej udalosti.

Keď si uvedomím, že o niečom stále dookola negatívne rozmýšľam a napadajú ma všelijaké katastrofické scenáre, tak to treba čo najskôr stopnúť. Toto sa ľahšie hovorí ako zrealizuje, hlavne ak si s tým doteraz cielene nepracoval.

Nedá sa ani povedať, že nejaká konkrétna technika alebo postup je najlepší pre všetkých. Dobre to vidím pri koučingu, keď pri podobnej záležitosti si každý nájde iný spôsob, ktorý mu vyhovuje a je pre neho účinný.

Ešte lepšie ako zastaviť (a to funguje najlepšie aj mne) je ak presmeruješ myslenie na niečo pozitívne, konštruktívne, posilňujúce … Napr. ja si spomeniem ako úžasne sme sa včera zahrali s deťmi alebo sa začnem tešiť ako pôjdem niečo robiť na záhrade. Týmito pozitívnym naladením sa lepšie nastavím na ďalší krok.

Tretí krok

Potom si treba položiť iný typ otázok.

Namiesto otázok, ktoré sa zameriavajú na problémy a vnášajú bezmocnosť a oslabenie,:

  • Prečo sa mi to stalo?
  • Kto za to môže?
  • Čo len teraz budem robiť?
  • Ako sa to ešte viac môže pokaziť?

si polož nové, na riešenie zamerané a posilňujúce otázky:

  • Akú príležitosť v tejto situácii môžem nájsť?
  • Čo ma to môže pre budúcnosť naučiť?
  • Ako viem využiť túto situáciu na rozvoj a objavenie nových možností?
  • Ako by to vyzeralo, ak by som túto situáciu pokladal za príležitosť?
  • Čo by som teraz urobil tak, aby som bol zo sebou spokojný?
  • Čo dobré sa skrýva v tejto situácii? Aké nečakané výhody prináša?

Ako solution-focused koučovi je možno pre mňa ľahšie si klásť takéto na riešenie zamerané otázky aj v bežnom živote. Je to ale primárne o vnútornom nastavení a nie o technikách.

Ani mne to nešlo (a ani to vždy nejde) ľahko, ale potreboval som na tom cielene a vytrvalo pracovať. A zďaleka nie som na konci, ale mám chuť v tom pokračovať, lebo v tom vidím zmysel a tiež vidím, že mi to funguje.

Ponúkam aj Tebe, aby si si také otázky kládol a zmenil spôsob ako sa vysporiadávaš s nepríjemnými alebo neželanými situáciami.

Vidím to aj na klientoch pri koučingu. Akonáhle si dovolia takýto nový pohľad na situáciu, inšpirácia, sebadôvera a posilnenie ľahko prichádzajú.

Štvrtý krok

Potom je na rade konať podľa svojich odpovedí na nové, pozitívne položené otázky. Je to síce takto veľmi zjednodušene povedané, ale ak úspešne zvládneš druhý a tretí krok, tak z odpovedí čo vyvstanú, si len niečo treba vybrať a po malých krokoch začať realizovať pozitívne zmeny.

Niekedy môže byť najlepším riešením len zmena perspektívy a postoja bez toho, že by si potreboval ísť niečo ďalšie robiť. Každý človek aj každá situácia je jedinečná, preto si každý potrebuje hľadať svoje vlastné jedinečné odpovede. Dvaja v podobnej situácii môžu mať tie svoje najlepšie riešenia úplne odlišné.

Piaty krok

Posledný krok je VYDRŽAŤ. Určite prídu situácie, keď sa zbadáš, že ešte funguješ po starom a si v negatívnom myšlienkovom kolotoči. Je to prirodzené. Nový spôsob fungovania sa nedá naučiť zo dňa na deň. Práve by bolo divné, ak by sa Ti to perfektne darilo všetko hneď od prvého dňa. Mne to teda ľahko nešlo a stále sa vyskytujú situácie, keď to nedávam ako by som si predstavoval.

Dôležité je vytrvať a postupne sa v tom budeš zlepšovať. A aj po dlhšej dobe sa môže stať, že Ťa niečo prekvapí. Je to v poriadku, treba sa len pozbierať, nebyť na seba príliš prísny a POKRAČOVAŤ.

Po čase zistíš, že sa Ti vďaka tejto superschopnosti zmenil život lepšiemu. Ako vo vnútri (budeš spokojnejší a šťastnejší), tak aj vo vonkajšom svete. Nevzdáš sa pri nezdaroch, ale pôjdeš ďalej. Stále ľahšie vidíš nové cesty a príležitosti. Pri starom spôsobe fungovania by si ich nevidel alebo neobjavil a nemal by si ani chuť a vytrvalosť ísť za nimi.

Aj keď sa Ti v danej situácii nepodarí nájsť úplne úžasné riešenie alebo to zvládnuť na 100%, vieš že si urobil ako si najlepšie vedel. To stačí. Nebude Ťa potom pri pohľade späť trápiť myšlienka, že si nemal len vzdychať a sťažovať sa. Budeš spokojný.

2 príklady z môjho života

V prvom príklade budem písať o situácii, keď som sa ešte nevedel pozerať na náročné situácie ako na príležitosť a možnosť sa učiť. Táto udalosť z môjho života mi ale utkvela preto, lebo sa potom ukázalo ako sa z takzvane zlého môže stať niečo veľmi dobré.

Prvý príklad – Nočný zvrat

Bolo to už dosť dávno, asi pred 9 rokmi. Už po opustení profesie audítora, keď som pár rokov fungoval ako profesionálny fotograf. Vtedy som ešte nevedel takto vedome pristupovať k „zlým“ situáciám. V tej dobe väčšina mojich zákaziek prišla ku mne tak, že si ma ľudia našli na internete. Bol som vo vyhľadávaní na googli medzi prvými, takže ma ľudia vedeli celkom ľahko nájsť. Potom prišla nejaká veľká zmena v google algoritme a ja som sa prepadol o niekoľko desiatok miest. Keďže dovtedy mi práca „prichádzala“ relatívne ľahko cez internet, ani som nemal vybudované ďalšie alternatívne spôsoby získavania klientov okrem toho, keď sa ľudia sami na mňa obrátili na odporúčanie bývalých klientov.

Zo dňa na deň to bolo cítiť. Zrazu sa mi ľudia ozývali oveľa menej. Niekoľko dní som bol z toho úplne mimo. Trápil som sa a dookola rozmýšľal prečo sa mi to stalo. Nevedel som čo mám robiť, lebo som bol závislý na tom spôsobe, ktorý mi dovtedy fungoval.

Potom si spomínam ako raz uprostred noci, keď som sa zobudil a nevedel znova zaspať, začal som o tom znova rozmýšľať. Nielen o tom čo budem robiť ďalej, ale aj o tom, čo sa mi na tých doterajších troch rokoch dráhy fotografa páčilo a čo nie.

Uvedomil som hlbšie si to, čo som už vlastne istý čas tušil. Že fotenie svadieb mi nevyhovuje a že spôsob fotenia rodinných fotografií, kde stále robím to isté ako na bežiacom páse, tiež nie. Len som sa tomu bál otvorene „pozrieť do očí“, lebo tieto fotenia pre mňa vtedy predstavovali najväčšiu časť príjmov.

A že ma úplne najviac baví fotografovať vlastné projekty pre fotobanky. A prišiel som tiež na to, že zo zákazkového fotenia mi najviac vyhovujú biznis portréty. Aj preto, že ma pritom bavili tie rozhovory s ľuďmi o ich práci.

V nočnom kľude som sa teda rozhodol, že sa odkloním od fotenia svadieb a bežných rodinných fotení a viac sa zameriam na biznis fotenia. Že si urobím novú webku špeciálne zameranú len na túto oblasť. A tiež, že druhá hlavná oblasť bude fotografovanie vlastných projektov pre fotobanky.

Hneď na druhý deň ráno som si vybral názov domény a začal pracovať na novej webke. Toto nočné rozhodnutie sa ukázalo v nasledujúcich rokoch ako to najlepšie čo ma mohlo postretnúť. Bez tej „nešťastnej“ udalosti by som možno ešte dlho fungoval spôsobom, ktorý mi nevyhovoval. Jasné, že ten výpadok príjmov bol nepríjemný, ale našťastie sa dal zvládnuť a zaviedlo ma to k niečomu novému a lepšiemu.

Ale aby sa to stalo, potreboval som sa na to pozrieť inak. Nešlo mi to ľahko a pomohol mi pri tom nočný kľud aj samotná tá situácia, ktorá nedávala nádej na to, že sa vyrieši sama od seba.

Druhý príklad – Vyšší level

V prvom príklade to bolo nie úplne vedomé využitie neželanej situácie.

Cielene som si túto „superschopnosť“ začal budovať až pred niekoľkými rokmi. Tých inšpirácii ako som k tomu prišiel bolo viacej. Okrem predchádzajúcej vlastnej skúsenosti, ďalšou čo mi napadá bola knižka – Prekážka je cesta (Obstacle is the way) od Ryana Hollidaya.

Druhý príklad je z nedávneho obdobia, kedy som sa už bežne snažil cielene zvládať náročné udalosti v mojom živote konštruktívnym spôsobom. Je to z obdobia korona pandémie, ktorá ma tak ako väčšinu ľudí riadne vycvičila a preskúšala.

Jednou z oblastí, na ktorú sa zameriavam, je aj pomoc a sprevádzanie ľudí formou koučingu a tohoto blogu pri ich zmenách v pracovnej oblasti, zmenách profesie a hľadaní svojho poslania a zmyslu v tom čo robia. Pri takej situácii akou je súčasná situácia s pandémiou, ľudia nie sú moc naklonení k robeniu zmien v práci. Obávajú sa ich robiť a majú pozornosť zacielenú na úplne iné veci.

Ja som kvôli tomu zasa obával, že to čomu sa najviac venujem, teraz ľudia nepotrebujú alebo to aspoň nie sú pripravení riešiť. Tak som to aspoň najprv videl a určite to je do značnej miery pravda.

Najprv som sa z toho cítil paralyzovaný a bezradný, že čo budem robiť, hlavne keď to vyzeralo, že to tak rýchlo neskončí (čo ani neskončilo). Vedel som, že sa nechcem takto bezradne na to pozerať a trápiť sa. Nešlo mi ale vôbec ľahko sa s novou situáciou vysporiadať. Bol to pre mňa nový level, ktorý som potreboval zvládnuť.

Všetko má svoje riešenie

Nakoniec sa mi ale podarilo pozrieť na situáciu konštruktívne a začať k tomu pristupovať inak. Potom som uvidel v tejto situácii aj príležitosti:

  • Viem sa na blogu venovať aj témam, ktoré neboli môj hlavný focus, ale sú aktuálne a mohli by pomôcť druhým, ako: vytvorenie si vnútorného pokoja, fungovanie na home office, videnie príležitostí v náročných situáciách. Výsledkom je vlastne aj tento a niekoľko predchádzajúcich článkov, ktoré by som nebol napísal, keby nebola doba taká aká je, ale venoval by som sa iným témam.
  • Aj keď táto doba možno nie je naklonená radikálnym zmenám, pre veľa ľudí vytvorila priestor viac sa zamýšľať nad tým, čo je v živote naozaj dôležité a čo ich napĺňa. Viem sa tým svojim klasickým témam venovať z tejto novej perspektívy.
  • Aj keď sa mi to nepriaznivo odrazilo na financiách a mám menej práce pre konkrétnych klientov, viem tvoriť budovať a pripravovať nové veci do budúcnosti. Navyše mám ešte viac času venovať sa svojim deťom a záhrade.
  • Pri koučingu sa viem viac zamerať na koučovanie online a využiť tú flexibilitu, ktorú online svet poskytuje.
  • Umožnilo mi to hlbšie poznať seba samého a kde mám rezervy.
  • a bolo toho viac…

Začal som potom podľa toho aj konať. Nie všetko sa mi podarilo alebo prinieslo ovocie ako som si predstavoval. Ale dosť z toho áno a celkovo som spokojný, ako sa s celou touto situáciou zatiaľ vysporiadávam.

Obidva príklady som vybral, aby neboli typicky „učebnicové“. Ani v jednom to nebolo, že by som to zvládol ľahko a rýchlo. Mohol som vybrať aj také, ale na nich by nebol vidieť ten proces, akým som sa ich učil zvládať. Boli to pre mňa veľké výzvy. Ale viem, že to tak bolo v poriadku, lebo som to robil ako som v danej chvíli najlepšie vedel. A poučil som sa z toho. Nabudúce už „takýto level“ zvládnem oveľa ľahšie.

Chcem aj Teba povzbudiť, aby si to skúsil a tešil sa aj z malých úspechov a zlepšení oproti minulosti. Aj zvládnutie na 20% je lepšie ako na 0%. Takto pristupovať k životným situáciám má zmysel.

Ak si sa rozhodol budovať si túto superschopnosť, tak Ti pritom prajem veľa vytrvalosti, spokojnosti a naozajstného šťastia.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner