fbpx

Chceš robiť zmeny v zamestnaní ale pandémia Ťa brzdí?

0

Patríš medzi tých čo ich práca nenapĺňa? Proste nevidíš zmysel v tom čo robíš a už sa to dlhú dobu nezlepšuje alebo sa to dokonca stále zhoršuje? Straší Ťa predstava, že takýmto spôsobom budeš veľkú časť svojho života tráviť aj ďalšie roky?

A možno už aj rozmýšľaš alebo sa dokonca rozhoduješ, že ideš urobiť zmenu. A do toho je tu táto situácia s pandémiou, ktorá trvá už viac ako rok. Pokles ekonomiky, veľká neistota na trhu práce a veľké obavy aké dopady to môže mať do budúcnosti. Hneď človeka prejde chuť robiť nejaké zmeny a radšej sa drží tej istoty ktorú má. A v podstate sú tieto obavy alebo aspoň opatrnosť pochopiteľné. Čo teda s tým?

Čo ale robiť keď mi nevyhovuje ani súčasný stav a ani doba nie je vhodná na radikálne zmeny?

Rozoberme si obidve možnosti a argumenty za aj proti. Najskôr sa pozriem na variant, že súčasná doba napriek svojej vážnosti nie je dôvod na odkladanie zmien. A potom aj na presný opak, že v takejto dobe nie je vhodné robiť žiadne veľké zmeny.

Pohľad 1: Pandémia nie je dôvod na odkladanie zmien

  • Život je dosť krátky na to, aby som čakal/a kým sa pandémia skončí. A potom ešte na to (možno dosť dlho) kým sa ekonomika zotaví. Možno by som musel/a čakať roky, kým bude situácia „vhodná“ na veľké zmeny a možno sa to nikdy nevráti do „starých koľají“, tak načo potom čakať?
  • Táto pandémia možno ešte viac poukázala, aké iluzórne sú naše istoty. Aj zamestnanie, ktoré vyzerá ako isté, už zajtra takým nemusí byť. Ale sú aj oblasti, ktoré z pandémie majú prospech.
  • Pandémia umožnila pracovať online v doteraz nepredstaviteľnej miere. To čo v tejto oblasti predtým nebolo možné (kvôli prístupu mnohých firiem a manažmentov) teraz proste ide. Určite by sa to dalo nejako vhodne využiť pre tých čo snívajú o flexibilnejšej práci.
  • História hovorí, že najväčšie príležitosti sa skrývajú v najväčších krízach. A práve krízy prajú odvážnym, lebo v takej dobe len málokto dokáže nájsť odvahu.

To bolo len pár argumentov k tomu, že pandémia nie je dôvod na odkladanie zmien. Poďme sa teraz pozrieť na opačnú stranu.

Pohľad 2: Táto doba v žiadnom prípade nie je vhodná na zmeny

  • Nikto nevie presne kedy to skončí, aké veľké to bude mať dopady na ekonomiku, trh práce, zamestnanosť a ako dlho budú tie dopady pretrvávať.
  • Ak je veľká neistota na trhu práce a očakáva sa pokles zamestnanosti, tak predsa nie je vhodné robiť veľké zmeny a opustiť to svoje „teplé miestečko“.
  • Potrebuješ sa niečím živiť a toto obdobie nie je vhodné na experimenty.
  • Po dlhom období rastu (vlastne od 2009) raz musela prísť kríza a táto pandémia ju ešte prehĺbila. Riziko robiť veľké zmeny v takejto dobe je príliš veľké.
  • Ak nemáš dostatočné finančné rezervy tak o zmenách ani nerozmýšľaj, je to obrovské riziko.

Čo keby sa dali tieto dva protichodné pohľady aspoň trochu spojiť?

Ako vidno, tak v obidvoch pohľadoch sú rozumne znejúce dôvody a argumenty. Možno sa hneď nájdeš v jednej z týchto variánt, ale možno budeš mať pocit, že by si chcel/la obidve naraz.

Aj keď to znie nelogicky, nedalo by sa niečo z týchto obidvoch pohľadov spojiť? Aj urobiť zmenu, aj ju nemusieť robiť v tejto náročnej dobe?

Predtým ako sa k tomu dostanem, pár viet o mojich osobných skúsenostiach s pracovnými zmenami. Prešiel som si dvomi veľkými zmenami a obidve boli začatie v úplne nových profesiách. Prvou bolo po 8 rokoch opustenie dráhy audítora a začatie ako profesionálny fotograf v roku 2008. Akurát v tom roku prišla veľká kríza, ale rozhodnutie aj konkrétna zmena sa udiala ešte predtým ako kríza vypukla. Druhou je nastúpenie na dráhu kouča pred niekoľkými rokmi.

Takže mám za sebou aj radikálne zmeny. Nerád sa ale púšťam do zmien bezhlavo, bez zváženia rizika a zabezpečenia sa. Pri týchto zmenách som začínal od nuly a viem, že to istý čas trvá, kým si to človek vybuduje a vie sa tým živiť. Väčšinou aj pár rokov ak sa začína úplne od nuly.

Nie všetky zmeny sú síce také radikálne ako úplná zmena profesie ale každá zmena si vyžaduje svoj čas. Rýchlejšie to môže ísť ak niekto ide vo svojej doterajšej oblasti zo zamestnania na „voľnú nohu“. A ešte rýchlejšia je len zmena zamestnania. Tam sú ale iné druhy rizík.

Pre niekoho dokonca stačí urobiť zmeny a inak pristupovať k práci v súčasnom zamestnaní tak, aby mu to dávalo väčší zmysel a cítil väčšie naplnenie. Pri všetkých týchto zmenách ale najprv potrebuješ vedieť aké sú Tvoje potreby a čo Ťa napĺňa.

Zmena perspektívy v uvažovaní o zmene

Keď počujeme „urobil zmenu v práci“, tak si to väčšinou spájame s tým samotným „rizikovým“ aktom: napr. dať výpoveď alebo opustiť prácu a začať podnikať. Samotná zmena (či už je to menšia a ľahšie zrealizovateľná zmena alebo veľká zmena) ale začína už oveľa skôr a vyžaduje si čas. Takýto krok ako výpoveď alebo začatie podnikania je len dôležitým bodom niekde počas celého procesu tejto zmeny.

Celá zmena si môže vyžadovať mesiace až roky (napr. ísť na školu a získať vzdelanie v novej oblasti, potom začať ponúkať svoje služby, vybudovať si klientelu od piky…). A odchod zo súčasnej práce môže byť napr. len niekde v druhej polovici na tejto ceste.

Niekto možno len vie, že ho súčasná práca nenapĺňa, ale nevie čo by tá napĺňajúca práca prinášajúca spokojnosť mala byť. Ako si to nájsť, som písal v článku Keď duša “tak trochu umiera” v nedeľu večer a v cykle článkov o poslaní (tu je prvý: Prečo každý potrebuje hľadať svoje POSLANIE a ako to súvisí s Vášňou a Peniazmi?).

Takže aj keď pandémia nemusí byť najvhodnejšia doba na dávanie výpovedí, tak určite je to vhodná doba na ujasnenie si: „Čo vlastne je tá práca, ktorá mi dáva zmysel a napĺňa ma? Čo sú moje talenty a čím viem byť čo najviac užitočný druhým ľuďom?“.

Malé kroky rozpúšťajú neistotu a posúvajú dopredu

A predtým ako dá niekto napr. výpoveď v práci, môže sa postupne po maličkých krokoch, konkrétnymi činmi na to pripravovať.

Takže ak sa Ti veľmi nepáči predstava, že by si mal fungovať v práci tak ako v súčasnosti aj ďalšie roky, tak ani táto náročná doba nie je dôvod na nečinnosť, ale práve teraz je čas sa nad tým minimálne zamyslieť.

A keď si začneš celé toto ujasňovať a robiť malé kroky, možno prídeš na to, že je jedno aká je doba a že práve pre Teba je teraz ten vhodný čas aj na veľkú zmenu. A možno si naopak povieš: „Je super, že sa môžem aspoň po troche pripravovať na tú svoju veľkú zmenu, lebo teraz na radikálne kroky nie je pre mňa dobrá doba“.

Pripadá Ti to nejednoznačné? Aj je. Pred pár rokmi by som dal odvážnu radu, že robiť zmeny sa netreba báť a že v kríze sa skrýva úžasná príležitosť. V súčasnosti som už na také slová opatrnejší, lebo naozaj to máme každý úplne odlišné, aj keď situácia sa zvonka môže zdať podobná. Pre niekoho teda nie je načo čakať ani v tejto dobe a pre niekoho treba byť opatrný, aspoň teda čo sa týka radikálnych vonkajších krokov.

Ako sa rozhodnúť a pohnúť ďalej?

V každej situácii je možné objaviť si tú svoju správnu odpoveď, správnu cestu. K rozhodnutiu či a ako v tejto dobe niečo riešiť, treba mať pokoj. A to najmä ten vnútorný. Ak si v strese alebo si „rozhodený“ z pandémie, z práce, z partnera alebo z detí (prípadne aj sám zo seba), tak ten vnútorný pokoj potrebný na dobré rozhodnutie Ti bude chýbať.

Preto najprv si treba tento vnútorný pokoj aspoň občas vedieť vytvoriť.

Rôznymi vhodnými technikami sa internet hemží. Môže ísť o určitú formu relaxačných alebo meditačných cvičení. Taktiež jóga, čchi kung, tai chi, beh ale aj iná pohybová aktivita, ktorá Ti vyhovuje a funguje na teba týmto spôsobom. Alebo proste robiť niečo čo robíš rád. Aj tieto činnosti Ti vedia napomôcť k vnútornému pokoju, v ktorom sa potom môžeš ľahšie rozhodovať a začať veci riešiť.

Pohnúť sa ďalej

Niekedy sa človek zacyklí a ťažko sa mu „vystupuje“ zo svojej situácie. Pritom sa potrebuje na ňu pozrieť objektívne a z novej, vyššej perspektívy aby sa pohol ďalej. V takých situáciách je perfektný koučing. A to či už k vyjasneniu aké zmeny urobiť, aby si bol/a v práci šťastnejší a videl/a v nej väčší zmysel, alebo k tomu ako začať realizovať zmeny.

Vhodné môžu byť aj iné spôsoby externej pomoci. Len si treba dať pozor, aby si pritom vedome preberal sám zodpovednosť za svoj život a rozhodnutia. Ak v tej pomoci človek hľadá zázračné pilulky alebo niekoho, „kto to vyrieši za mňa“, tak to nebude fungovať a človek zostane akurát sklamaný. Preto či sa už rozhodneš objavovať a riešiť všetko len individuálne alebo sa rozhodneš využiť koučing alebo niečo iné, vždy sleduj či Ťa to posilňuje, či to zohľadňuje Tvoju individuálnu situáciu a či to podporuje Tvoju zodpovednosť za svoj život a rozhodnutia.

Na záver o začiatku

A akonáhle začneš a budeš aj len po troche robiť konkrétne kroky, tak už to samotné Ti bude prinášať väčšiu spokojnosť so života.

Zaujala Ťa možnosť byť sprevádzaný a posunúť sa v živote ďalej formou koučingu? Chcel by si sa niečo spýtať? Napíš mi:

Odoslaním súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov ako je uvedené v dokumente "Ochrana osobných údajov".
WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner