fbpx

Ako by to vyzeralo keby Korona bola pre Teba príležitosť?

0

Hneď na začiatku najprv uvediem, že v tomto článku nejdem riešiť čo si myslím o Korona pandémii a opatreniach. Článok je o tom ako sa dá v tomto ťažkom období pozrieť na veci z iného uhlu tak, aby Ste z toho vyšli posilnení a objavili príležitosti, ktoré by Vás inak nemuseli vôbec napadnúť.

Môj Príbeh – Od Korony ako hrozby ku Korone ako k príležitosti

Fungujem na voľnej nohe a príjem mám ako živnostník istý omnoho menej ako je tomu napr. pri zamestnaní. A Korona na mňa mala z hľadiska príjmov naozaj veľmi negatívny vplyv. Niektoré činnosti som na jar z dôvodu karantény vôbec nemohol robiť. A dopad cítiť aj pri tejto „druhej“ vlne.

Ale na jar som sa nepustil aj do niektorých aktivít, ktoré by išli robiť napr. on-line formou. Sám pred sebou som si to odôvodňoval, že v tomto období to ľudí nezaujíma. Môj pohľad vtedy bol „Každý sa bojí a sleduje médiá, asi ich teraz nezaujíma ako robiť zmeny v pracovnej oblasti, ako nájsť zmysel a naplnenie v práci alebo ako si vyriešiť svoj work-life balance.“ Určite na tom bolo aj niečo pravdy. Výsledok bol, že ma to do určitej miery ochromilo.

Potom prišlo dovolenkové obdobie a ako končilo leto, bolo jasné, že Korona ešte do zabudnutia neodíde. Znovu sa začali obmedzenia a ľudia opäť s novou silou pociťujú neistotu a strach. A je jedno či patríte do tábora tých, ktorí si myslia, že sa to preháňa a nie je to taký problém alebo medzi tých, čo sa aj z domu boja vyjsť, aby „to náhodou nechytili“. Opatrenia obmedzujúce bežný život sú tu bez ohľadu na náš individuálny názor.

A nejde len o fyzické obmedzenia, ale ešte viac o to, aký vplyv to má na naše myslenie, psychickú pohodu, tvorivosť a púšťanie sa do nových vecí. Niektorí sa boja, že ochorejú oni alebo ich blízki. Iní zasa riešia aký dopad to má a bude mať na ekonomiku, psychické zdravie, vzdelávanie, rodinné financie a iné oblasti života.

Povedal som si, že život je krátky a vzácny na to, aby som čakal kým sa Korona skončí. A tým myslím to vnútorné nastavenie (nie dodržiavanie opatrení, ktoré rešpektujem, či už by som s niektorými súhlasil alebo nie). Dá sa spokojne žiť, pracovať a dokonca rozvíjať v hocijakom období.

Hľadanie riešení

Sám často využívam koučing na hľadanie riešení a posúvanie sa v živote ďalej a tak som si dohodol koučovanie s kolegyňou (tiež solution focused koučkou). Tému som mal nastavenú – „Ako zohľadniť súčasné Korona obdobie, aby to na mňa nemalo v pracovnej oblasti negatívny vplyv.“

Už na tom negatívnom naformulovaní vidno, ako som uvažoval o vplyve Korony na svoju prácu. A tiež ešte vidno, že aj keď som sám kouč, tak pri riešení vlastných situácii sa ťažšie zachováva odstup a nadhľad.

Riešenia a nápady ale začali prichádzať až vtedy, keď som si tému preformuloval z hrozby na príležitosť. V tom je krása a efektivita Solution Focused Coachingu, že netrávi čas vŕtaním v problémoch, ale je v ňom silné zameranie na riešenia a príležitosti.

Hneď prišli aj iné otázky, či už od kolegyne alebo mi napadli samému.

  • Aká príležitosť sa môže skrývať pre mňa v tomto Korona období?
  • Ako môžem byť teraz ešte viac užitočný ako kouč pre svojich klientov?
  • Ako konkrétne Korona obdobie ešte zvýšilo potrebu a užitočnosť mojich služieb?
  • Čo potrebujú klienti riešiť teraz viac a ako im v tom viem pomôcť?
  • Ako by to vyzeralo keby Korona bola pre mňa príležitosť? Ktoré konkrétne veci a aktivity by som robil?

Potom celkom ľahko prichádzali aj odpovede, riešenia a nápady.

Ako príklad uvediem: Predtým bol môj pohľad, že ľudia v tomto období kvôli strachu a neistote nechcú robiť zmeny v pracovnej oblasti.

Teraz to vidím inak. Uvedomujem si, že práve táto neistota v pracovnej oblasti, ktorú Korona priniesla, podnecuje ľudí zamýšľať sa čo v budúcnosti. Ak nevidia zmysel a naplnenie vo svojej súčasnej práci, či chcú aj ďalšie roky bez zmeny pokračovať v práci, ktorá je možno aj tak neistá. A ak aj nie je úplne vhodný čas na urobenie zmien teraz, tak môže byť vhodný čas práve si ujasniť a pripraviť sa na tie zmeny.

Niektoré zmeny idú urobiť relatívne rýchlo, ak napríklad človek chce zostať v súčasnom zamestnaní, len chce pozmeniť náplň práce alebo spôsob fungovania. Ak chce ale zmeniť profesiu alebo začať fungovať na „voľnej nohe“, tak to môže trvať mesiace (niekedy) až roky, kým napr. získa, vzdelanie, certifikácie, rozbehne biznis, začne získavať alebo popri práci budovať klientelu a pod.

Pri tom predchádzajúcom postoji som vôbec nemal chuť do nových aktivít, lebo som neveril, že by ľudia vôbec niečo takéto chceli riešiť počas Korony. A aj keď som predtým čas využíval na prípravu nových programov a novej webky, tak som cítil ten obmedzujúci vplyv na sebe.

Teraz vidím, že je tu skupina ľudí, pre ktorú sú moje služby v tejto dobe práve ešte aktuálnejšie a potrebnejšie.

Postoj a čo všetko to mení

Otázky sú dôležitejšie ako odpovede. Tie už potom spolu s konkrétnymi riešeniami prídu oveľa ľahšie. Samozrejme tie riešenia treba aj realizovať. Ale aj to so správnym prístupom ide ľahšie.

A z môjho vlastného príbehu vidno, že ešte dôležitejší je postoj. Inak si tie prínosné otázky ani nepripustíme „k telu“.

Postoj môže byť: „Je to strašná situácia,neviem ako to zvládnem.“ alebo „Nesúhlasím s tým ako sa to celé vyvíja. Kompetentní to robia všetko zle.“ alebo „Teraz sa ani neoplatí vyvíjať aktivitu, radšej budem čakať a voľný čas budem tráviť sledovaním správ.“

Výsledkom bude strach, hnev, rezignácia a beznádej.

Postoj ale môže byť aj: „Situácia je aká je. Strachom alebo hnevom to nezmením. Radšej si položím otázky: Čo môžem urobiť, aby som zvládol túto situáciu? Čo dobré prináša toto náročné obdobie? Čo ma vie naučiť táto situácia? Ako z nej viem vyjsť pripravený a posilnený?“.

Človek môže byť vďačný za to že je zdravý (alebo aspoň za to, že to nie je horšie). Že má čo jesť a má kde bývať. Že ešte má prácu. Že aj keď má napr. menšie príjmy, tak stále má z čoho žiť. Že na Slovensku sme na tom napr. s úmrtiami veľmi dobre. Že máme viac času byť so svojimi blízkymi. Že príroda dostala čas si oddýchnuť. Že obloha býva čistejšia, lebo lieta menej lietadiel. Že niektoré veci sa dajú robiť aspoň online. Že na home office som viac pri deťoch a menej času trávim cestovaním …

Podľa toho ako sa človek k situácii postaví, sa diametrálne bude líšiť to, čo konkrétne bude v živote robiť a ako sa bude cítiť.

A aj keby sa nie všetko podarilo ako by človek chcel, tak vie, že pre to urobil čo mohol a nieže len zaliezol niekde do kúta.

Chceli by ste sa aj vy pozrieť na situáciu z inej perspektívy?

Pozývam aj Vás položiť si otázku:

„Ako by to vyzeralo keby Korona obdobie bolo pre mňa príležitosťou?“

A táto otázka môže byť aktuálna a užitočná aj pre zamestnancov, nielen pre freelancerov a podnikateľov.

Možno nie je úplne vhodná pre každého, ak napr. niekto pracuje „za pásom“. Ak má ale niekto zamestnanie s prvkami kreativity, možnosti vlastnej iniciatívy, v manažérskych pozíciách alebo určitú autonómiu nad tým ako funguje, tak zamyslieť sa nad tým môže byť veľmi prospešné.

Môže to byť o využití potenciálu väčšieho sústredenia počas home officu. O využití technológií, ktoré by predtým človeka nenapadli používať. O venovaní sa oblastiam, ktoré dlho človek zanedbával. O urobení niektorých rozhodnutí, ktoré človek odsúva. O pomoci svojmu tímu alebo firme ako sa nielen prispôsobiť, ale inovovať a nájsť aj prínosy pri fungovaní v novej situácii.

Aj keď osobné kolegiálne vzťahy ak pracujete z domu trpia, tak je tiež možné hľadať spôsoby ako ich podporovať a rozvíjať aspoň na diaľku.

A príležitosti sa neskrývajú len v pracovnej oblasti. Môže to byť doma v rodine, v oblasti ekológie alebo napr. v oblasti zdravia.

Môže to byť motivácia začať viac cvičiť a lepšie sa stravovať, aby si človek zlepšil imunitu.

Môže to byť príležitosť chodiť viac do prírody namiesto nakupovania, čím sa okrem pozitívnych dopadov na zdravie a duševnú pohodu ušetria aj rodinné financie. Určite Vás napadnú ďalšie veci, ktoré sa Vás týkajú.

Akí budeme po Korone?

Nech už máte na Koronu akýkoľvek názor, určite sa zhodneme že pre veľkú väčšinu ľudí je to náročné obdobie.

Pre mňa osobne sa v minulosti tie najťažšie situácie (či už to boli zdravotné problémy alebo ťažkosti v pracovnej oblasti) ukázali z dlhodobého hľadiska ako tie najprospešnejšie životné skúšky. Také, ktoré mi veľa dali, naučili, vyšiel som z nich silnejší a mohol som z nich čerpať aj v ďalšom živote.

Želám sebe, Vám, našej krajine aj planéte, aby sme to spolu zvládli, naučili sa v ťažkých časoch vidieť aj to pozitívne a vedeli sa učiť a rásť aj v tomto období.

Zaujalo Vás hľadanie riešení situácii a problémov v pracovnej oblasti pomocou koučingu? Tu sa môžete dozvedieť o koučingu so mnou viac.

Chcete si vyriešiť svoj zmysel a naplnenie v práci? Tu nájdete o tom viac.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner