fbpx

NÁVOD NA PREŽITIE

0

Píšem si pre seba tento návod ako zvládnuť alebo aspoň v rámci možností prežiť túto náročnú dobu.

Sám sebe preto, lebo každý môže zachrániť len sám seba. Niekto nám síce môže podať pomocnú ruku, ale tá najdôležitejšia práca zostane vždy na každom z nás.

Táto najdôležitejšia práca totiž prebieha vždy v našom vnútri. Vedieť si zachovať vnútorný pokoj alebo aspoň sa nezosypať a nestratiť nádej, že všetko má svoj zmysel. Ustáť to čo sa deje a pozrieť sa na veci z nadhľadu. Uvidieť, že všetko zlé je na niečo dobré. A v lepšom prípade využiť ťažké chvíle ako príležitosť na svoj rozvoj a posilnenie.

A zároveň to znamená nesnažiť sa na silu zachrániť druhých. „Páchanie dobra“ je tiež násilie. Páčilo by sa mne samému, keby mi niekto chcel nasilu pomáhať a zachraňovať ma proti mojej vôli? Jasné že nie. Ani by som to za pomoc nepovažoval, ale za nútenie a obmedzovanie.

Pomáhať samozrejme treba, ale tak aby to naozaj bola POMOC. Stačí druhým pomoc ponúknuť 💁‍♂️, ale byť aj pripravený na jej odmietnutie.

Povedz mi teda moje múdrejšie JA, ako mám súčasnú dobu zvládnuť?

S radosťou 🤗🤗🤗. Tak dobre počúvaj:

RIEŠ SÁM SEBA a nie druhých

Možno si si to ani neuvedomil, ale tú najdôležitejšiu vec si už napísal. RIEŠ SEBA A NIE DRUHÝCH! Až keď si niečo najprv vyriešiš sám, môžeš v tom pomôcť aj druhému. Aj to len vtedy, ak bude Tvoja pomoc vítaná. Ako môžeš šíriť pokoj a porozumenie, ak si sám nekľudný a hodnotíš názory druhých?

Ak dokážeš zachovať pokoj a šíriť optimizmus 😊😎 aj v napätej situácii, už týmto samotným si druhým okolo sebe pomohol. Svojím príkladom ale aj tým, že okolo seba vyžaruješ tento pokoj. Ľudia to cítia a aj oni sa pri Tebe stávajú pokojnejší a optimistickejší👨‍👩‍👦‍👦.

A ak Ti niečo na druhých vadí, o to dôležitejšie je, aby si sa pozrel sám na seba. Určite to isté alebo aspoň podobné nájdeš aj v svojom správaní alebo myslení. Ak sa hneváš😡, že Ťa niekto presviedča o svojej pravde, možno si len potrebuješ uvedomiť, že robíš niečo podobné, keď sa pred druhými snažíš vyargumentovať svoj pohľad a myslíš si, že to vieš lepšie ako oni.

POSTOJ a POHĽAD.

„Postoj chvíľu“🧍‍♂️ a zaujmi správny postoj. Ak Ťa niečo hnevá, vytáča, zožiera vo vnútri, nevieš niečo prijať, je to jasné znamenie, že k tomu nemáš vytvorený správny postoj. Ak ťa dráždi výraz „správny postoj“ tak si to nahraď napr. slovom „posilňujúci postoj„.

Spýtaj sa seba: Ako inak viem vidieť👁️👁️ situáciu a postaviť sa k nej, aby ma „nedemolovala“, ale bola naopak prínosná alebo aspoň neutrálna?

Vo všetkom sa dá vidieť príležitosť (pozri aj tento článok). Aj keby situácia bola hocijako ťažká, tak sa v nej vieš prinajmenšom niečo naučiť 🤔💡. Určite z nej vyjdeš silnejší💪. A často sa v nej skrývajú veľké príležitosti, ktoré ešte nemusia byť v tom momente viditeľné, ale môžu Ti v budúcnosti zmeniť život k lepšiemu.

Viem, že si dobre spomínaš na svoje dve zdravotné „krízy“. Prvú z pred dvadsiatich rokov a tú druhú len z pred pár rokov. Obidve Ti priniesli neuveriteľný dar. Zmenilo sa Ti celkové smerovanie. Bez nich by si zďaleka nežil taký zmysluplný a napĺňajúci život. Vďaka nim si dokázal (aj keď nie hneď a nie bez trápenia) objaviť čo dôležité potrebuješ v živote zmeniť a že bez týchto zmien by si išiel ďalej len slepou uličkou🚧.

Niekedy v živote potrebujeme tie ťažké životné skúšky (to akože „zlé“), aby sme v sebe vedeli objaviť to dobré. Keby nebolo tmy, nevedel by si poznať čo je svetlo💡. A tým aj toto „zlé“ bolo vo svojej podstate pre Teba „dobré“, veď Ti pomohlo vyrásť a stať sa lepším. Podobá sa to na tavenie zlata z horniny plnej iných nerastov. Treba prejsť ohňom, aby na konci bolo čisté žiarivé zlato.

Čo viem a čo neviem OVPLYVNIŤ?

Mám pre Teba ešte niečo ďalšie. Keď Ťa niečo trápi alebo niečo dokola priťahuje Tvoju pozornosť spýtaj sa: Môžem to OVPLYVNIŤ?

Rieš len to čo môžeš ovplyvniť a to ostatné nechaj tak. Už veľa krát si to počul, ale zďaleka nie vždy sa podľa toho dokážeš zariadiť. Pomôcť by Ti mohlo, ak si otázku čo môžeš a nemôžeš ovplyvniť položíš aj trochu inak.

Keď už si odpovieš na tú prvú otázku kladne, áno toto by som mohol ovplyvniť, tak sa ešte spýtaj: „Viem to ovplyvniť teraz a mám na to dosť energie⚡⚡ a času⏱️?“

Aj z tej časti vecí, ktoré môžeš ovplyvniť, vieš naraz zvládnuť len pár. Čomu Tebe osobne dáva najväčší zmysel sa venovať? Ktoré z tých vecí pokladáš za najdôležitejšie a máš možnosť reálne v tom niečo urobiť?

Viem že sa staviaš zodpovedne k svetu🌍. Nie je Ti ľahostajné ako sa odlesňuje 🌲🌳🌴 pôda, ako sa plytvá potravinami, ako trpia hladom v niektorých krajinách, ako je v médiách 99% negatívnych správ📰, ako komunikuje súčasný premiér, ako ľudstvo produkuje haldy odpadu🗑️🚮, ako „vďaka“ ľuďom vymierajú zvieratá🦏🐅🐘, ako sa popri Korone 🦠🦠🦠 zabúda na iné veci, ako sa produkujú namiesto zdravej stravy potraviny plné chémie🧪, ako je „matéria“ väčšinou považovaná za dôležitejšiu ako ľudské vzťahy a duchovno, ako hnev a strach (niekedy aj umelo podporovaný) pôsobí väčšie škody ako to čoho sa týka a veľa iného…

Čomu Tebe osobne dáva najväčší ZMYSEL venovať energiu a pozornosť👀?

A nezabúdaj: Keď vieš, že niečo nemôžeš ovplyvniť, alebo to aspoň nemôžeš ovplyvniť teraz, tak sa nauč NECHAŤ TO TAK. Nedovoľ, aby Ti to otravovalo ☠️☠️☠️ myšlienky a celý život. Veľa krát si sa už presvedčil, že tým nepomôžeš ani sebe, ani svojim blízkym a ani tomu, čo Ťa trápi.

Vidím, že už máš toho na dnes dosť. Budeme teda pokračovať inokedy.

STRACHOVANIE SA O BUDÚCNOSŤ

To sú všetky tie obavy😨, strach😮 a premýšľanie o tom, čo „zlé“ sa môže stať alebo čo ak sa niečo dopadne inak ako si to predstavuješ. Logicky vieš, že Ti takéto strachovanie v ničom nepomôže. Ťažké je ale tomu odolať.

Mám pre Teba tri tipy, ktoré by Ti mohli pomôcť.

Všimni si, že vždy predtým, ako pocítiš strach, tak Ti najprv na myseľ príde nejaká myšlienka🤔💭, ktorá ho vyvolá. To, že sa Ti táto myšlienka objaví, neovplyvníš. Aj v meditácii🧘‍♀️ je to veľmi ťažké, nie to ešte v bežnom živote a počas celého dňa.

Keď si ale uvedomíš, že nie je dôležité, či sa tá myšlienka objaví, ale to či sa ňou budeš zaoberať, tak máš napoly vyhraté. Proste ju považuj napr. za provokatéra😛, ktorému netreba „skočiť na lep“. Ak si len tú myšlienku uvedomíš a dokážeš zmeniť pozornosť na niečo iné (ale nech je to niečo pozitívne alebo posilňujúce) tak sa žiadne strachovanie a negatívne dopady nekonajú.

Druhý tip je v uvedomení si, čo Ti strachovanie môže priniesť. Áno správna odpoveď je, že nič. Dokonca Ťa to ani nevie pripraviť na to, čo by sa mohlo stať. Ak sa potrebuješ na niečo do budúcnosti pripraviť, tak to urob. Na to ale strach a obavy nepotrebuješ. Tie ti naopak len potlačia kreativitu a jasnú úvahu.

Ak si teda myslíš, že Ti to pomôže rozobrať si, čo by si robil pri rôznych alternatívach vývoja ⬅️⬆️↗️ alebo sa dôkladne pripraviť na niečo čoho sa obávaš, tak si to kľudne si naplánuj a priprav sa. Pristupuj k tomu však konštruktívne a bez strachu, len ako k úlohe👨‍💻 na ktorej pracuješ.

Tretí tip súvisí s vytvorením postoja, o ktorom sme už rozprávali. Ak dokážeš zmeniť svoj postoj alebo náhľad na situáciu, tak aj keď Ti príde na myseľ tá istá myšlienka čo predtým, tentokrát strach nevyvolá.

Príklad: Chystáš sa na nejakú skúšku🧑‍🎓. Strachuješ sa a stále si v hlave omieľaš – „Čo ak to nespravím? Som dobre pripravený?“. Výsledok bude strach, zlá nálada a nesústredenosť na to čo robíš aj na ľudí naokolo. Ak sa k tomu ale postavíš – „Pripravoval som sa zodpovedne. Tak, ako som to za daných okolností najlepšie vedel. Ak to aj nespravím, tak to len znamená, že som nebol dosť pripravený. Proste sa doučím a pôjdem ešte raz.“.

Pri takomto postoji už nebude celá pozornosť zameraná len na strach o urobenie skúšky. Budeš môcť normálne fungovať, tešiť 🤗sa zo života a ak aj strach úplne nezmizne, tak bude oveľa menší📉.

ZDRAVIE

Teraz sa navôkol všade rozpráva o zdraví 💗(alebo skôr o chorobách), najmä keď sa rieši Korona🦠😷. Väčšinou sa ale hovorí len o zdraví tela a zabúda sa na iný aspekt zdravia. Na to, aký majú na ľudí vplyv všetky tie strachy, panika, hnev, smútky, depresie a beznádeje.

A ich negatívny dopad nekončí len pri vplyve na celkovú pohodu a radosť zo života. Majú tiež priamo vplyv aj na fyzické zdravie.

Veľa krát si počul, že stres a strach oslabujú imunitný systém. Pri chronickom strese máš v tele stresové hormóny (kortizol a adrenalín), ktoré Ti normálne len majú pomôcť prežiť krátkodobé ohrozenie. Ak pocit tohoto ohrozenia pretrváva, stála prítomnosť stresových hormónov narúša normálne funkcie tela. Nielen, že si náchylnejší na infekčné ochorenie kvôli oslabenému imunitnému systému (s tým už máš svoje skúsenosti), ale môže to aj viesť k vzniku iných chorôb a problémov.

Keďže je v súčasnosti podnetov vyvolávajúcich tieto negatívne emócie tak veľa, je to oveľa ťažšie dostať pod kontrolu.

Chceš byť zdravý? Tak zostaň v pohode ⛱️🤗. Buď spokojný a šťastný bez ohľadu na okolnosti. A nielen že Tvoja imunita bude silná💪💪, ale v takom nastavení je život krajší, viac Ťa baví a vieš byť lepšie nápomocný aj druhým. Ak budeš zmietaný negatívnymi emóciami, tak Ti ani céčko a vitamín D nepomôžu. Aj o tom si sa už na vlastnej koži presvedčil.

Zbytočne sa nevystavuj podnetom, pri ktorých máš tendenciu sa negatívne naladiť. Nepotrebuješ každú chvíľu čítať správy📰 alebo byť na Facebooku📱. A pracuj s tými vecami čo sme už preberali – s postojom a spracovaním strachu.

NÁZOR A PRAVDA

Chcel by si mať vždy pravdu? Myslíš si, že Tvoj názor je ten najlepší? Ja viem že to tak nemáš, ale je dobré si tieto otázky opakovane klásť keď riešiš aký máš ty a ostatní názor na to, čo sa okolo nás deje v tejto dobe.

Viem, že už si o tomto písal. A vyzerá to ako keby som to písalo ja. Pripomeniem Ti teda z toho to najdôležitejšie:

  1. Dávaj si pozor❗ na to, či pri počutí 👂názoru, ktorý je odlišný od Tvojho, toho druhého nezačneš odsudzovať.
  2. Nechoď do diskusie s tým, že chceš niekoho presvedčiť o svojej pravde, ale preto, aby si pochopil jeho pohľad a mohol sa na svet pozrieť aj inými očami👁️👁️
  3. Ak to môže byť pre niekoho UŽITOČNÉ, neboj sa prezentovať svoj názor📢. Bez hnevu, odsudzovania a konštruktívne🛠️.
  4. Ak máš pocit, že Tvoj názor (aj keď bol podaný konštruktívne, úprimne a bez odsudzovania) druhý nechce vypočuť, len Ťa chce presvedčiť o svojej pravde, pre dobro Vás oboch nepokračuj🛑 v takejto výmene názorov.
  5. Aj keď si stojíš za svojím názorom, nepokladaj to za najlepšiu alebo jedinú možnú pravdu. Na jednu vec vždy existuje mnoho pohľadov🔭👀.
  6. Buď otvorený 👐meniť svoj pohľad/pravdu podľa toho čo počuješ aj keby to malo znamenať výraznú zmenu oproti doterajšiemu názoru. A odváž sa to priznať hlavne sám pred sebou. Je v poriadku nemať PRAVDU a zmeniť NÁZOR.

EGOISMUS versus JEDNOTA.

Často sa teraz pri rôznych opatreniach, testovaniach alebo iných obmedzeniach rieši, že sa potrebujeme vzdať svojej slobody🧍‍♂️ v záujme celku🌍.

Otázka je „Kde je tá hranica?„. Čo je hájenie si egoistických záujmov bez ohľadu na druhých a čo už neprimerané potláčanie osobných slobôd bez zváženia primeranosti a dopadov na všetkých dotknutých? Prípadne či sú to zmysluplné kroky alebo len krátkozraké hasenie problémov bez ohľadu na dlhodobé negatívne dôsledky? To aký si utvoríš na to názor, nechám samozrejme na Teba.

Ponúknem Ti len otázky❓❓❓, ktoré by Ti pritom mohli pomôcť.

Ako by som to vnímal, keby som sa na to pozrel očami👁️👁️ tých druhých? Keby som bol napríklad senior alebo niekto s rizikovými faktormi? A ako keby mi išiel skrachovať biznis kvôli opatreniam? Prípadne keby som bol niekto kto bez príznakov bol ako pozitívny zavretý v karanténe a ako keby som bol niekto kto pritom bojoval o život? Aký by bol pohľad zdravotníka👩‍⚕️, ktorý je už mesiace preťažený a unavený a aký pohľad niekoho, kto kvôli korone prišiel o prácu a teraz sedí doma a rozmýšľa ako uživiť rodinu?

Ďalšia otázka je priam biblická: Správam sa k druhým tak, ako by som chcel, aby sa druhí správali ku mne?

Keď sa v niečom obmedzím, pomôže to ľuďom a Slovensku ako celku? Viem sa aspoň trochu pozrieť na to všetko z nadhľadu, bez toho, že by som svoje záujmy povyšoval nad záujmy ostatných? Proste ich len bral rovnocenne?

Je ťažké si na toto odpovedať a ani to nie je to jednoznačné. Vie Ti to ale pomôcť vytvoriť si komplexnejší názor a lepšie sa rozhodnúť, ako sa k veci postaviť a konať.

Toto sú rady pre Teba od Tvojho múdrejšieho JA. Nezabúdaj ale, že aj ja sa vyvíjam a neznamená to, že Ti to nabudúce nepoviem inak alebo lepšie.

Ale na záver Ti predsa ešte len niečo poviem. Nebuď na seba príliš prísny. Pochváľ sa ak sa Ti niečo z toho podarí zvládnuť aspoň o trošku lepšie ako predtým a teš sa z toho 🤗😊🍀.

S pokojom, rozvahou a láskou sa s Tebou lúčim a nezabúdaj, som s Tebou stále.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner