fbpx

Zvlečený pancier a ako to súvisí s účinným robením zmeny

0

Pozerám sa do akvária a vidím zvlečený pancier. Je po krevetke, ktorá keď podrastie, tak zvlečie starý pancier. Ale hneď sa jej začne tvoriť nový.

V tejto fáze je krevetka pod veľkým stresom a je veľmi #zraniteľná.

Ako to súvisí so zmenou

👉 Aj my, keď začíname robiť zmeny, keď meníme starý model fungovania za nový, tak sme zraniteľní.

Ľahko nás dokážu „rozkývať“ slová druhých, ale aj naše vlastné pochybnosti.

💡 Vtedy je veľmi prospešné mať niekoho pri sebe, kto nás podporuje. Partnera, kamaráta, alebo niekoho zvonka ako je kouč alebo mentor.

Ale to, že je začiatok zmeny ťažký, by nás nemalo odradiť sa do nej pustiť.

👉 Brániť sa zmene keď cítime jej potrebu, je ako zostávať v starom malom pancieri aj keď už potrebujeme väčší.

A toto obrazné „budovanie nového panciera“ pri zmene neznamená neprístupnosť alebo neohybnosť. Tento pancier je o tom, že – „Som odolnejší/ia pri zvládaní pracovných a životných výziev., Napredujem ďalej…“

Zmena má svoju štruktúru, ktorú treba poznať

✅ Kto pozná ako funguje robenie zmien a čo je pri tom dôležité, má väčšiu šancu na ich úspešné zrealizovanie a naopak. Kto ich nepozná alebo ich ignoruje, tak si to robí ťažšie.

A zvyšuje sa aj riziko „vzdania sa“ pri prvých prekážkach a nezdaroch, ktoré zákonite v celom tomto procese prichádzajú.

🟢 Na druhej strane keď človek cíti podporu, má dôveru v seba a prepojí to so správnym chápaním ako zmenu realizovať, tak šanca na jej úspešné zrealizovanie je oveľa vyššia.

My kouči sme často súčasťou práve tejto fázy väčšej zraniteľnosti, keď sa buduje nové. Či už nové vo vonkajšom svete alebo vo vnútornom.

A je to pre mňa veľmi naplňujúce a zmysluplné, že viem podporovať druhých pri ich zmenách, keďže sám viem ako je pre mňa užitočné využiť služby kolegov, keď ja sám robím dôležité zmeny.

Ak máte chuť sa zamyslieť:

❓ Pri čom zvyknem byť zraniteľný/á? Kedy ľahko podlieham pochybnostiam?

❓ V čom som pri robení zmien dobrá/ý?

Potrebujete zrealizovať zmenu, posunúť sa v živote alebo v práci ďalej, nakopnúť sa v k dôležitému cieľu? Pomáham aj v týchto témach klientom pomocou koučingu alebo individuálnych programov?

Tu sa môžete objednať na 30-minútovú bezplatnú konzultáciu, kde sa môžeme porozprávať ako by som Vám vedel prostredníctvom koučingu pomôcť, či sa to hodí na Vašu situáciu a môžte sa bližšie zistiť o čom to koučing vlastne je a ako to prebieha alebo sa môžete priamo objednať na koučing.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner